O'zbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik ko'rmoqda. Diniy ishlar qo'mitasi namoz va ma'naviy tadbirlarni o'tkazish uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni e'lon qildi. Bu yil mamlakat bo'yicha 2,101 masjidda Tarovih namozi o'qiladi, ulardan 1,762 tasida Qur'oni Karim to'liq o'qiladi.
Prezidentning "Muqaddas Ramazon oyini munosib o'tkazish to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, "Ramazon - mehribonlik, saxiylik, totuvlik va shukrona oyi" mavzusi asos qilib olindi.
Namozlarni o'tkazish uchun 3,642 ta qori tanlandi. So'nggi yillardagi ijobiy tajribaga asoslanib, Xatmi Qur'on marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. O'qishlar Ramazonning 27-kechasida, an'anaviy ravishda Qadr kechasi bilan mos keladigan vaqtda yakunlanadi.
O'zbekiston musulmonlari idorasi Tarovih namozlari davomida o'qiladigan Qur'on sahifalarining standart taqsimotini e'lon qildi.
Kechki yig'ilishlarda tartib va jamoat xavfsizligini ta'minlash uchun keng ko'lamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va yong'in xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Shuningdek, 2,104 ta maxsus uskuna va transport vositalari mamlakat bo'yidagi masjidlardagi tadbirlarni nazorat qilish va boshqarish uchun ishlatiladi.