Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo‘lgan yoshlar jamoasi bosh murabbiyi 20 million so‘m pora olayotganda qo‘lga olindi. O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) voqeani tasdiqladi, bu holatda murabbiy yosh futbolchini asosiy tarkibga qo‘shish va’dasini bergan.
Foto: OFA
OFA ma’lumotlariga ko‘ra, ismi rasman e’lon qilinmagan murabbiy o‘z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo‘lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy, o‘smirni klubning asosiy ro‘yxatiga kiritish evaziga bu mablag‘ni so‘ragani da’vo qilinmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ta’kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlovi rasmiy sinovlar, maxsus klub komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug‘i bilan qat’iy tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shunga qaramay, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni chetlab o‘tgan.
Gumon qilinuvchi, talab qilingan miqdorni olayotganda, Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan jismoniy dalillar bilan ushlangan.
Murabbiyga qarshi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 168-moddasi, 3-qismi, “v” bandi (Lavozim vazifasidan foydalanib firibgarlik qilish) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Jinoyatning to‘liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyatlar mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bardosh siyosatini ta’kidlab, barcha tanlovlar imtiyozli va shaffof bo‘lishi kerakligini aytmoqda.