O'zbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik ko'rmoqda. Din ishlari qo'mitasi namoz va ma'naviy tadbirlarni o'tkazish uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni e'lon qildi. Bu yil mamlakat bo'ylab 2,101 masjidda Tarovih namozi o'qiladi, shundan 1,762 tasida Qur'oni Karim to'liq o'qiladi.
Tayyorgarliklar "Ramazon – mehribonlik, saxiylik, totuvlik va shukrona oyi" mavzusidagi prezident farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Namozlarni boshqarish uchun 3,642 qori tanlandi. So'nggi yillardagi ijobiy tajriba asosida, Xatmi Qur'on marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi va Ramazonning 27-kechasida, an'anaviy ravishda Qadr kechasi bilan mos keladigan vaqtda yakunlanadi.
Idora Tarovih namozlari davomida o'qiladigan Qur'on sahifalarining standart taqsimotini e'lon qildi.
Kechalik yig'ilishlarda tartib va jamoat xavfsizligini ta'minlash uchun keng ko'lamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va yong'in xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Shuningdek, 2,104 birlik maxsus uskuna va transport vositalari masjid joylarida tadbirlarni nazorat qilish va boshqarish uchun foydalaniladi.