Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo‘lgan jamoasi bosh murabbiyi 20 million so‘m pora olayotganida qo‘lga olindi. O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) voqeani tasdiqladi, bu holat yosh futbolchini asosiy tarkibga qo‘shish va‘dasi bilan bog‘liq edi.
OFA ma’lumotlariga ko‘ra, ismi rasman e’lon qilinmagan murabbiy o‘z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo‘lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy o‘smirni klubning asosiy tarkibiga qabul qilish evaziga mablag‘ talab qilgani da’vo qilinmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ta’kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlovi rasmiy sinovlar, klubning maxsus komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug‘i bilan qat’iy tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shu bilan birga, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni chetlab o‘tgan.
Gumonlanuvchi talab qilingan miqdorni olayotganida Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan jismoniy dalillar bilan qo‘lga olindi.
Murabbiyga qarshi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi (Lavozimidan foydalanib firibgarlik qilgan shaxs) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Jinoyatning to‘liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyat organlari mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bag‘rikenglik siyosatini ta’kidlab, barcha qabul qilish jarayonlari imtiyozli va shaffof bo‘lishi kerakligini aytmoqda.