O‘zbekiston Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi birgalikda amalga oshirgan operatsiyada kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqariladigan yashirin laboratoriya topildi va yopildi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida bo‘lib o‘tdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xabar berishicha, bu aralashuv natijasida 50,000 dan ortiq giyohvandlik moddalari dozasi "qora bozor"ga chiqishidan to‘xtatildi. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati $300,000 ga yaqin.
Yashirin obyekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida 20-26 yosh oralig‘idagi to‘rtta gumonli shaxs qo‘lga olindi. Tergov shuni ko‘rsatdiki, guruh sintetik giyohlarni ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil qilgan.
O‘rin material dalillari sifatida quyidagilar musodara qilindi:
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, gumonli shaxslar yakka holda ishlamagan. Guruh onlayn giyohvandlik do‘konlaridan "kuratorlar"ning bevosita ko‘rsatmasi bilan harakat qilgan. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik ko‘rsatmalar berish va laboratoriya faoliyatini ta’minlash uchun moliyaviy yordam tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, bu tashkilotlangan guruh tomonidan kuchli yoki zaharlovchi moddalarning noqonuniy aylanishiga oid. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog‘ining to‘liq hajmini aniqlash va raqamli do‘konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.

В ходе скоординированной операции Служба государственной безопасности (СГБ) Узбекистана и Управление внутренних дел Ташкентской области успешно ликвидировали подпольную лабораторию по производству сильнодействующих психоактивных веществ. Рейд прошел в районе Нурафшон Ташкентской области.
По данным правоохранительных органов, вмешательство предотвратило попадание на "черный рынок" более 50 000 доз запрещенных наркотиков. Оценочная стоимость изъятых веществ составляет около $300 000.
Секретный объект был обнаружен в арендованном частном доме. Во время обыска были задержаны четыре подозреваемых в возрасте от 20 до 26 лет. Расследование показало, что группа организовала сложную производственную линию для синтетических наркотиков.
В качестве вещественных доказательств с места изъяты:
Предварительные данные указывают, что подозреваемые действовали не в одиночку. Группа, как сообщается, работала под прямым руководством "кураторов" из онлайн-наркомагазинов. Эти координаторы использовали зашифрованные мессенджеры для управления производственным процессом, предоставления технических указаний и организации финансовой поддержки для поддержания работы лаборатории.
Уголовное дело возбуждено по статье 251-1, части 5 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, касающейся незаконного оборота сильнодействующих или ядовитых веществ организованной группой. Следователи в настоящее время работают над установлением полной масштабов сети распространения и идентификацией высокоуровневых организаторов, стоящих за цифровыми витринами.