Amerika yoqilg‘i kompaniyasi Gulf Oil O‘zbekiston bozoriga kirish rejalarini e’lon qildi. Kompaniya avtomobil yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini qurish va aviatsiya sohasiga sarmoya kiritishni o‘z ichiga olgan yirik investitsion loyihani amalga oshirmoqchi.
Foto: Wikimedia
18-fevral kuni Vashingtonda Prezident Shavkat Mirziyoyevning Amerika biznes vakillari bilan uchrashuvida ma’lum qilinganidek, chakana savdo tarmog‘ini rivojlantirishga jami 150 million dollardan kam bo‘lmagan investitsiya kiritiladi. Kompaniya ikki yil ichida mamlakatda 100 ga yaqin avtomobil yoqilg‘i quyish shoxobchalarini qurishni rejalashtirmoqda.
Investor ma’lumotlariga ko‘ra, yangi ob’ektlar G‘arb standartlari asosida quriladi va bozorni yuqori sifatli yoqilg‘i bilan ta’minlashga qaratilgan.
Loyihaga mintaqaviy hokimiyatlar ham qiziqish bildirdi: viloyat hokimlari kompaniyaga kelajakdagi yoqilg‘i quyish shoxobchalari uchun 200 ga yaqin potentsial joylar taklif qildi.
Bundan tashqari, Gulf aviatsiya sohasiga yana 50 million dollar sarmoya kiritish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Mumkin bo‘lgan loyihalar tafsilotlari hali oshkor etilmagan, ammo kompaniya O‘zbekiston bozorida uzoq muddatli ishtirok etish niyatida ekanligini bildirdi.