Jizzax viloyatida davlat xavfsizlik xizmati va prokuratura organlari ta'lim tizimidagi bir mas'ul shaxsning korruptsion faoliyatini bartaraf etdi. Operativ tadbir davomida bir tumanning maktabgacha va maktab ta'limi bo'limi boshlig'i qo'lga olindi.
Tergov shuni aniqladiki, mansabdor shaxs o'z vakolatlarini suiiste'mol qilib, davlat maktabgacha ta'lim muassasasi rahbaridan 4,8 million so'm miqdorida pora talab qilgan. Pul evaziga u ushbu muassasa faoliyatini tekshirmaslikni va'da qilgan. Qo'lga olish ushbu summa uzatilayotgan paytda, u dalil sifatida musodara qilingan holda amalga oshirildi.
Mansabdor shaxsga qarshi O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 210-moddasining 2-qismi "v" bandi (tahdid bilan pora olish) bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan. Biroq, dastlabki tergovda ushlangan shaxsning boshqa qonunbuzarlik holatlari ham ochilgan.
Hozirgi vaqtda tergov, shuningdek, mansabdor shaxsning harakatlarini 167 (o'zlashtirish yoki isrof qilish orqali o'g'irlik), 209 (mansabdor soxtalashtirish) va 243 (jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish) moddalari bo'yicha sifatlaydi. Davlatga yetkazilgan zararning to'liq miqdorini aniqlash uchun tergov choralari olib borilmoqda.

В Джизакской области сотрудники Службы государственной безопасности совместно с органами прокуратуры пресекли коррупционную деятельность одного из ответственных лиц системы образования. В ходе оперативного мероприятия был задержан начальник отдела дошкольного и школьного образования одного из районов.
Следствие установило, что чиновник, злоупотребляя должностными полномочиями, потребовал от руководителя государственного дошкольного образовательного учреждения взятку в размере 4,8 миллиона сумов. В обмен на денежное вознаграждение он пообещал не проводить проверку деятельности данного учреждения. Задержание произошло с поличным в момент передачи указанной суммы, которая была изъята в качестве вещественного доказательства.
В отношении должностного лица возбуждено уголовное дело по пункту "в" части 2 статьи 210 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (получение взятки путем вымогательства). Однако в ходе предварительного расследования вскрылись и другие эпизоды противоправной деятельности задержанного.
В настоящее время следствие также квалифицирует действия чиновника по статьям 167 (хищение путем присвоения или растраты), 209 (должностной подлог) и 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности). Ведутся следственные мероприятия для установления полного масштаба нанесенного государству ущерба.