Jizzax viloyatida Davlat xavfsizlik xizmati va prokuratura organlari tomonidan o‘tkazilgan operativ tadbirda maorif tizimining mas’ul xodimlaridan birining noqonuniy harakatlari aniqlandi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i o‘z lavozim vakolatlarini suiiste’mol qilib, davlat maktabgacha ta’lim muassasasi rahbaridan tekshiruv o‘tkazmaslik uchun 4,8 million so‘m talab qilgan.
Ushbu holat bo‘yicha unga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismining “v” bandi (Talab qilish yo‘li bilan pora olish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, hozirda tergov ishlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, dastlabki tergov jarayonida ko‘rsatilgan shaxsning Jinoyat kodeksining 167 (O‘g‘irlik), 209 (Lavozimda soxtalashtirish) va 243 (Jinoyatchilik faoliyatidan olingan daromadlarni legallashtirish) moddalari bilan belgilangan boshqa noqonuniy harakatlarni amalga oshirganligi aniqlandi. Tergov davom etmoqda.

In Jizzakh Region, during an operational measure conducted by the State Security Service and prosecutor's office, illegal actions by a responsible education system official were uncovered.
According to reports, the head of the Preschool and School Education Department, abusing official authority, demanded 4.8 million soums from the head of a state preschool educational institution for not conducting an inspection.
Sources indicate that the official was caught red-handed while receiving the requested funds through extortion, with material evidence seized.
A criminal case has been initiated against him under Article 210, Part 2, Clause "c" (Receiving a bribe through extortion) of the Criminal Code, and investigative actions are currently underway.
Furthermore, preliminary investigation has revealed that the individual also committed other illegal acts under Articles 167 (Theft), 209 (Official Forgery), and 243 (Legalization of proceeds from criminal activity) of the Criminal Code. The investigation is ongoing.