Surxondaryo viloyatini kompleks rivojlantirish bo‘yicha Shavkat Mirziyoyev raisligidagi yig‘ilishda 2026-yilga mo‘ljallangan investitsiyalar, eksport, sanoatni kengaytirish, shuningdek, qashshoqlik va ishsizlikni kamaytirishga qaratilgan ustuvor vazifalar belgilandi.
Yig‘ilishda viloyat hokimi va tuman hokimlariga joriy yilda investitsiyalar hajmini 3 milliard dollargacha, eksportni esa 1 milliard dollargacha yetkazish vazifasi qo‘yilganligi ta’kidlandi. Shuningdek, mintaqada qashshoqlik darajasini 2,8 foizgacha, ishsizlikni esa 4,5 foizgacha pasaytirish muhimligi urg‘ulandi.
Davlat rahbari Termiz shahri, Angor, Denov, Jarqo‘rg‘on, Qiziriq va Muzrabot tumanlarini “qashshoqlik va ishsizlikdan xoli hududlar”ga aylantirish zarurligini alohida ta’kidladi.
Oxirgi to‘qqiz yil ichida viloyat iqtisodiyotidagi sanoat ulushi 5 baravar o‘sib, 10 foizga yetganligi xabar qilindi. Biroq, bu ko‘rsatkich hali ham past ekanligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda mintaqada 100 million tonna ko‘mir zahirasi bo‘lishiga qaramay, har yili atigi 1 foizi qazib olinayotganligi aytildi. Shu munosabat bilan joriy yilda Boysunda “Sanjar”, Oltinsoy tumanida “Oqsuv” konlarida, keyingi yilda esa “Fangart” konida ko‘mir qazib olishni boshlash buyurildi.
Shuningdek, Janubiy Afrika kompaniyasi “Sosol” ko‘mirdan polipropilen, polietilen va kauchuk ishlab chiqarish loyihalariga qiziqish bildirganligi xabar qilindi. Xitoy investorlari Sariosiyo tumanidagi “Qoraqon”, “Jemsonit”, “Chuqur”, “Bayram-1” konlariga 1 milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor ekanligi ta’kidlandi.
Umuman olganda, bu zahiralar elektrotexnika, qurilish, kimyo, metallurgiya va avtomobilsozlik sohalari uchun tayyor xom ashyo bazasi ekanligini ta’kidlab, konlar atrofida sanoat korxonalarini joylashtirish bo‘yicha hisob-kitoblar o‘tkazish va kamida 200 million dollarlik loyihalar tuzish buyurildi.
Bundan tashqari, Boysunda joylashgan “Bezaktop” konidagi tabiiy tosh zahiralarining etarli darajada o‘rganilmaganligi, uning sifati Eron, Turkiya va Italiya mahsulotlari bilan raqobatlasha olishi ta’kidlandi. Shunga o‘xshash konlarda geologik-qidiruv ishlarini boshlash buyurildi.

На совещании под председательством Шавката Мирзиёева по комплексному развитию Сурхандарьинской области определены приоритетные задачи на 2026 год, направленные на инвестиции, экспорт, расширение промышленности, а также сокращение бедности и безработицы.
На совещании было отмечено, что перед хокимом области и хокимами районов поставлена задача довести объем инвестиций в текущем году до 3 миллиардов долларов, а экспорта — до 1 миллиарда долларов. Также подчеркнута важность снижения уровня бедности в регионе до 2,8 процента, а безработицы — до 4,5 процента.
Глава государства особо акцентировал необходимость превратить город Термез, Ангорский, Денауский, Джаркурганский, Кизирикский и Музрабатский районы в «территории, свободные от бедности и безработицы».
Сообщается, что за последние девять лет доля промышленности в экономике области выросла в 5 раз, достигнув 10 процентов. Однако было отмечено, что этот показатель все еще низок.
На совещании было сказано, что, несмотря на наличие в регионе запасов угля в объеме 100 миллионов тонн, ежегодно добывается всего лишь 1 процент от этого объема. В связи с этим дано поручение начать добычу угля в текущем году на месторождениях «Санжар» в Байсуне, «Аксув» в Алтынсайском районе, а в следующем году — на месторождении «Фангарт».
Также сообщалось, что южноафриканская компания «Сосол» проявила интерес к проектам по производству полипропилена, полиэтилена и каучука из угля. Отмечено, что китайские инвесторы готовы вложить 1 миллиард долларов в месторождения «Коракон», «Джемсонит», «Чукур», «Байрам-1» в Сариасийском районе.
В целом, подчеркивая, что эти запасы являются готовой сырьевой базой для электротехнической, строительной, химической, металлургической и автомобилестроительной отраслей, поручено провести расчеты по размещению промышленных предприятий вокруг месторождений и сформировать проекты стоимостью не менее 200 миллионов долларов.
Кроме того, отмечено недостаточное изучение запасов природного камня на месторождении «Безактоп» в Байсуне, качество которого может конкурировать с иранским, турецким и итальянским. Дано указание начать геологоразведочные работы на подобных месторождениях.