Prezident Shavkat Mirziyoyev Boysun tumanidagi "Mustaqillikning 25 yili" konida sodir bo‘lgan avariyani bartaraf etish uchun ilmiy yechim topilganini ma’lum qildi.
Viloyat hokimiyatida o‘tkazilgan yig‘ilishda "Mustaqillikning 25 yili" yirik gaz qayta ishlash majmuasidagi murakkab texnologik muammoni hal qilish uchun hamkorlar bilan ilmiy yechim topilgani ta’kidlandi.
"Biz avariyani to‘xtatamiz va Surxondaryo iqtisodiyotiga kuchli turtki beradigan loyihani boshlaymiz", – dedi prezident.
Yig‘ilishda viloyatning Muzrabot, Oltinsoy, Angor, Qiziriq va Boysun tumanlar markazlariga kanalizatsiya o‘tkazish loyihasi ishlarini boshlash belgilandi.
Qofrun qishlog‘idagi "Kulkomish" mahallasida joylashgan "Mustaqillikning 25 yili" (M-25) gaz koniga tegishli 604-sonli quduqda 2024-yil 1-sentyabrda burg‘ulash ishlari paytida oltingugurtli vodorod sizib chiqa boshladi. 2-sentyabrda Qofrun aholisi evakuatsiya qilindi.
Biroq konni yopish muvaffaqiyatli bo‘lmadi, 17-sentyabrda yana avariya sodir bo‘lib, 4 kishi halok bo‘ldi va 11 kishi jabrlangan.
2025-yil 27-martda kondagi quduqda yana portlash sodir bo‘ldi. Energetika vazirligi quduqni tabiatga zarar yetkazish va havoni ifloslanishidan saqlash uchun yoqib yuborilganini ma’lum qildi.
24-aprelda Telegram kanallarida gaz chiqayotgan 202-sonli quduq og‘zining o‘z-o‘zidan yopilgani haqida video tarqaldi. 5-mayda bu quduqda yana portlash sodir bo‘ldi.

Президент Шавкат Мирзиёев сообщил, что найдено научное решение для устранения аварии на месторождении «25 лет Независимости» в Байсунском районе.
На совещании в хокимияте области было отмечено, что совместно с партнерами найдено научное решение сложной технологической проблемы на газоперерабатывающем комплексе «25 лет Независимости».
«Мы остановим аварию и начнем проект, который даст мощный импульс экономике Сурхандарьи», – заявил президент.
На совещании определено начало проектных работ по подведению канализации к центрам Музрабатского, Алтынсайского, Ангорского, Кизирикского и Байсунского районов области.
1 сентября 2024 года на скважине № 604 месторождения «25 лет Независимости» (М-25) в махалле «Кулкамиш» посёлка Кофрун Байсунского района во время буровых работ началась утечка сероводорода. 2 сентября население Кофруна было эвакуировано.
Однако закрыть месторождение не удалось, 17 сентября произошла новая авария, в результате которой погибли 4 человека и 11 пострадали.
27 марта 2025 года на месторождении снова произошёл взрыв. Министерство энергетики сообщило, что скважина была подожжена для предотвращения ущерба природе и загрязнения воздуха.
24 апреля в Telegram-каналах распространилось видео о самопроизвольном закрытии устья скважины № 202. 5 мая на этой скважине произошёл повторный взрыв.