Bu sotish qarori AQSH prezidenti Donald Trampning yanvar oyi boshida harbiy operatsiya va mamlakat prezidenti Nikolas Maduroni qoʻlga olishdan keyin Venesuela neft zaxiralariga kirish rejalarining bir qismidir. Oʻtgan hafta Tramp neft sanoati Venesuelaning vayron boʻlgan energetika sektorini tiklash uchun kamida 100 milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor ekanligini aytdi.
Biroq amerikalik energetika kompaniyalari bu rejalarga nisbatan shubha bildirdi. 9-yanvar kuni Oq uyda boʻlib oʻtgan uchrashuvda ExxonMobil bosh direktori Darren Vuds Venesuela huquqiy va tijorat infratuzilmasi yoʻqligi sababli "investitsiyalar uchun jozibador emas" ekanligini taʼkidladi. Boshqa rahbarlar ham koʻp yillik inqirozga uchragan mamlakatga darhol milliardlab dollar sarmoya kiritishga tayyor emas.
Oq uy matbuot kotibi Taylor Rodjers maʼmuriyat "benzeri koʻrilmagan investitsiyalar"ga tayyor boʻlgan neft kompaniyalari bilan "ijobiy, doimiy muzokaralar" olib borayotganini taʼkidladi.
Eslatib oʻtamiz, 3-yanvar kuni amerikalik kuchlar Venesuelaga hujum qilib, Maduroni va uning rafiqasini mamlakatdan olib chiqdi. AQSH bosh prokurori Pam Bondi Maduro va uning rafiqasi AQSHda, jumladan, narkotik savdosi orqali terrorizmni moliyalashtirish sxemasida ishtirok etgani uchun javobgarlikka tortilishini maʼlum qildi.

The United States has completed the first sale of Venezuelan oil for $500 million, CNN reports citing an administration official.
The sale decision is part of U.S. President Donald Trump's plans to access Venezuela's oil reserves following a military operation and the capture of the country's president, Nicolás Maduro, in early January. Last week, Trump stated that the oil industry is ready to invest at least $100 billion in rebuilding Venezuela's devastated energy sector.
However, American energy companies have expressed skepticism about these plans. At a White House meeting on January 9, ExxonMobil CEO Darren Woods noted that Venezuela remains "unattractive for investment" due to a lack of legal and commercial infrastructure. Other executives are also not ready to immediately invest billions in a country gripped by a years-long crisis.
Recall that on January 3, U.S. forces attacked Venezuela and removed Maduro and his wife from the country. U.S. Attorney General Pam Bondi announced that Maduro and his wife will be held accountable in the U.S., including for involvement in a terrorism financing scheme through drug trafficking.