Toshkent shahrida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston energetika vazirlarining uchtomoncha uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuv natijasida tomonlar mintaqaning suv-energetika sohasidagi muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Foto: Qozog'iston Respublikasi Energetika vazirligi
Muzokaralarda Qozog'iston Energetika vaziri Yerlan Akkenjenov, Qirg'iziston Energetika vaziri Taalaybek Ibraev va O'zbekiston Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ishtirok etdi. Shuningdek, majlisga Tojikiston Energetika vaziri Daler Juma ham taklif qilingan edi.
Uchrashuv ishtirokchilari suv-energetika resurslarini boshqarishdagi hamkorlikning hozirgi holati, shuningdek mintaqaviy energetika tizimining barqaror ishlashini ta'minlash masalalarini muhokama qildilar. Alohida e'tibor elektr stansiyalarining ish rejimlarini kelishish, suv resurslaridan foydalanish parametrlariga rioya qilish va energetika ta'minotining mustahkamligini oshirish uchun birgalikda qarorlar ishlab chiqishga qaratildi.
Tomonlar mavsumiy yuklamalar davrida o'zaro qo'llab-quvvatlashning muhimligini va Markaziy Osiyoning energetika xavfsizligini ta'minlash uchun chegaradosh daryolarda suvning barqaror darajasini saqlash zarurligini ta'kidladilar.