Davlat rahbari so‘zlariga ko‘ra, ukrainlar Donbasdan bir tomonlama qo‘shinlarni chiqarish va mintaqani Moskva nazoratiga o‘tkazishni o‘z ichiga olgan kelishuvlarni rad etadi. Shu paytda Jenevada ukrain va rossiya tomonlari o‘rtasida uchinchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar davom etmoqda, bu yerda asosiy masala Donbas ustidan nazorat bo‘lib, uning bir qismi hali ham Kiyev tomonidan ushlab turiladi.
Zelenskiy amerikalik vositachilar Stiv Uitkoff va Jared Kushner unga Rossiyaning urushni tugatishga qiziqishini ishontirishga urinishlarini aytdi. Biroq ukrain rahbari Moskva niyatlarini ko‘proq shubha bilan baholashini va ukrain jamiyatiga mag‘lubiyat sifatida qabul qilinishi mumkin bo‘lgan tinchlik rejasini majburlashga urinmaslikka chaqirdi.
U shuningdek, AQSh Prezidenti Donald Trampning oldinroq ommaviy ravishda Kiyevni tinchlikka erishish uchun imtiyozlar berishga chaqirgan bayonotlarini tanqid qildi. Zelenskiyning fikricha, barqaror hal qilish Rossiya Prezidenti Vladimir Putinga “g‘alaba sovg‘a qilish” orqali mumkin emas.
Shu bilan birga, ukrain rahbari Trampning vositachilik sa’y-harakatlari uchun minnatdorchilik bildirdi va uning amerikalik muzokarachi bilan aloqalari ommaviy bosimsiz yanada konstruktiv muhitda o‘tayotganini ta’kidladi.
Zelenskiy yana muzokaralarni rivojlantirish kaliti Putin bilan shaxsiy uchrashuv bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi va o‘z jamoasiga Jenevada rahbarlar sammiti masalasini ko‘tarishni topshirganini ma’lum qildi.
Axios ma’lumotlariga ko‘ra, amerikalik tomon ukrain qo‘shinlari nazorat qilinadigan Donbas hududlarini tark etishi va hudud demilitarizatsiyalangan erkin iqtisodiy zona maqomini olishi variantini taklif qilgan. Shu bilan birga, taklifda mintaqaning suvereniteti masalasi aniqlanmagan.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что украинское общество не согласится на мирное соглашение, предусматривающее передачу территорий Донбасса России. Об этом он сообщил в интервью изданию Axios.
По словам главы государства, украинцы отвергнут договоренности, предполагающие односторонний вывод войск из Донбасса и переход региона под контроль Москвы. В это время в Женеве проходил третий раунд прямых переговоров между украинской и российской сторонами, где ключевым вопросом остается контроль над Донбассом, часть которого по-прежнему удерживается Киевом.
Зеленский рассказал, что американские посредники Стив Уиткофф и Джаред Кушнер убеждали его в том, что Россия заинтересована в завершении войны. Однако украинский лидер отметил, что оценивает намерения Москвы более скептически и призвал не пытаться навязывать украинскому обществу мирный план, который оно может воспринять как поражение.
Он также раскритиковал заявления президента США Дональда Трампа, который ранее публично призывал Киев идти на уступки ради достижения мира. По мнению Зеленского, устойчивое урегулирование невозможно через «дарение победы» президенту России Владимиру Путину.
При этом украинский лидер поблагодарил Трампа за посреднические усилия и отметил, что его контакты с американскими переговорщиками проходят в более конструктивной атмосфере без публичного давления.
Зеленский вновь подчеркнул, что ключом к продвижению переговоров может стать личная встреча с Путиным, и сообщил, что поручил своей команде поднять вопрос возможного саммита лидеров в Женеве.
По данным Axios, американская сторона также предлагала вариант, при котором украинские войска покинули бы контролируемые районы Донбасса, а территория получила бы статус демилитаризованной свободной экономической зоны. При этом вопрос суверенитета региона в предложении не уточнялся.