Oʻzbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik koʻrayotgan bir paytda, Din ishlari qoʻmitasi namoz va maʼnaviy tadbirlarni muammosiz oʻtkazish uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni eʼlon qildi. Bu yil mamlakat boʻylab 2101 masjidda Taraovih namozi oʻqiladi, shundan 1762 ta masjidda Qurʼoni Karim toʻliq oʻqiladi.
Tayyorgarliklar "Muqaddas Ramazon oyini munosib oʻtkazish toʻgʻrisida"gi prezident farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda, unda asosiy mavzu "Ramazon – mehribonlik, saxiylik, totuvlik va minnatdorchilik oyi" sifatida belgilangan.
Ushbu maʼnaviy majlislarni tashkil etish uchun 2101 masjidda Taraovih namozi oʻqiladi, ularning 1762 tasida Qurʼoni Karim toʻliq oʻqiladi. Soʻnggi yillardagi ijobiy tajribaga asoslanib, Xatm al-Qurʼon marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. Qurʼon oʻqishlari Ramazonning 27-kechasida, anʼanaviy ravishda Laylat al-Qadr (Qadr kechasi) bilan mos keladigan vaqtda yakunlanadi.
Oʻzbekiston Musulmonlari idorasi oy davomida izchillikni taʼminlash maqsadida Taraovih namozlari davomida oʻqiladigan Qurʼon sahifalarining standart kunlik taqsimotini eʼlon qildi.
Kechalik majlislar paytida tartib va jamoat xavfsizligini saqlash uchun keng koʻlamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va Yongʻin xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Bundan tashqari, mamlakat boʻylab masjid joylaridagi tadbirlarni kuzatish va boshqarish uchun 2104 ta maxsus uskuna va transport vositalaridan foydalaniladi.

В преддверии священного месяца Рамадан в Узбекистане Комитет по делам религий объявил о комплексных организационных мерах для обеспечения бесперебойного проведения молитв и духовных мероприятий. В этом году таравих-намазы будут совершаться в 2101 мечети по всей стране, при этом в 1762 из этих мест будет проведено полное чтение Священного Корана.
Подготовка осуществляется в соответствии с указом Президента «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан», где центральной темой определена «Рамадан – месяц доброты, щедрости, согласия и благодарности».
Для организации этих духовных собраний в 2101 мечети будут проводиться таравих-намазы, из них в 1762 мечетях состоится полное чтение Корана. Опираясь на положительный опыт последних лет, церемонии Хатм аль-Куран начнутся одновременно во всех мечетях. Чтения запланировано завершить в 27-ю ночь Рамадана, которая традиционно совпадает с Ляйлят аль-Кадр (Ночью Предопределения).
Духовное управление мусульман Узбекистана опубликовало стандартное ежедневное распределение страниц Корана для чтения во время таравих-намазов, чтобы обеспечить единообразие в течение месяца.
Для поддержания порядка и общественной безопасности во время ночных собраний организована масштабная операция по обеспечению безопасности. Будут задействованы сотрудники Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Службы пожарной безопасности. Кроме того, для мониторинга и управления мероприятиями у мечетей по всей стране будет использоваться 2104 единицы специализированного оборудования и транспортных средств.