Prezident tomonidan 16-fevralda tasdiqlangan yangilangan "O‘zbekiston – 2030" Strategiyasiga ko‘ra, O‘zbekistonda tabiiy gaz ishlab chiqarish 2027 yildan boshlab barqaror o‘sishga o‘tishi kutilmoqda. Bu o‘zgarish ishlab chiqarishning pasayish davridan so‘ng va uzoq muddatli ishlab chiqarish maqsadlarini qayta ko‘rib chiqish natijasida amalga oshirilmoqda.
Strategiya mamlakat energiya sektorining kelgusi yillardagi aniq yo‘nalishini belgilaydi. 2025 yilda ishlab chiqarish 41,7 milliard kub metrni tashkil etdi, davlat korxonasi O‘zbekneftegazning ulushi 25,2 milliard kub metr bo‘ldi, ammo yaqin kelajakda vaqtinchalik pasayish kutilmoqda.
2026 yil uchun ishlab chiqarish 3,6% (1,5 milliard kub metr) ga kamayib, 40,2 milliard kub metrga tushishi prognoz qilinmoqda. Biroq, keyingi yillarda barqaror yillik o‘sish kuzatilishi kutilmoqda:
Bu ijobiy tendensiyaga qaramay, 2030 yil uchun belgilangan yangi maqsad 48,5 milliard kub metr, 2023 yil sentyabrda belgilangan dastlabki 62 milliard kub metr maqsadidan sezilarli darajada pastroq. Bu o‘zgartirish oldingi kutishlardan 21,7% ga kamayishni anglatadi.
Yakuniy strategiya 2025 yil oxirida muhokama qilingan loyiha versiyasiga qaraganda qisqa muddatli istiqbolni optimistikroq ko‘rsatmoqda, u 2028 yilgacha pasayishning davom etishini bashorat qilgan edi. Hozirgi yo‘l xaritasi hukumat ishlab chiqarishning pasayishini tezroq barqarorlashtirish va teskari aylantirishni maqsad qilganligini ko‘rsatmoqda.
Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ilgari sektorning barqarorlashishi asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi yangi gaz konlarini rivojlantirish hisobiga amalga oshirilishini ta'kidlagan edi. Ushbu yangi manbalar eski quduqlarning tabiiy kamayishini qoplash va qayta ko‘rib chiqilgan 2030 yil maqsadlariga erishish uchun zarur hajmni ta'minlashga yordam beradi.
Rasmiy strategiya raqamlari va Statistika agentligi ma'lumotlari (2025 yil uchun 42,3 milliard kub metrni hisoblagan) o‘rtasidagi nomuvofiqliklar tushuntirilmagan bo‘lsa-da, asosiy maqsad energiya mustaqilligini ta'minlash va sanoatni kengaytirishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.

Согласно обновленной стратегии «Узбекистан – 2030», утвержденной президентом 16 февраля, добыча природного газа в Узбекистане, как ожидается, перейдет к устойчивому росту с 2027 года. Этот сдвиг происходит после периода снижения объемов добычи и следует за пересмотром долгосрочных производственных целей.
Стратегия определяет четкую траекторию развития энергетического сектора страны на предстоящие годы. В то время как добыча в 2025 году составила 41,7 миллиарда кубометров, причем государственная компания «Узбекнефтегаз» обеспечила 25,2 миллиарда кубометров, в ближайшем будущем ожидается временное незначительное снижение.
На 2026 год прогнозируется сокращение добычи на 3,6% (1,5 миллиарда кубометров) до 40,2 миллиарда кубометров. Однако последующие годы, как ожидается, покажут стабильный ежегодный рост:
Несмотря на эту положительную тенденцию, новая цель на 2030 год в 48,5 миллиарда кубометров представляет собой значительное снижение по сравнению с первоначальной целью в 62 миллиарда кубометров, установленной в сентябре 2023 года. Эта корректировка означает уменьшение на 21,7% от предыдущих ожиданий.
Окончательная стратегия демонстрирует более оптимистичный краткосрочный прогноз, чем проектная версия, обсуждавшаяся в конце 2025 года, которая предсказывала продолжение снижения до 2028 года. Текущая дорожная карта предполагает, что правительство намерено стабилизировать и обратить вспять спад добычи гораздо раньше.
Расхождения между официальными цифрами стратегии и данными Агентства статистики (которое сообщило о 42,3 миллиарда кубометров за 2025 год) остаются необъясненными, хотя основная цель по-прежнему сосредоточена на обеспечении энергетической независимости и поддержке промышленного расширения.