Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo‘lgan jamoasi bosh murabbiyi 20 million so‘m pora olayotganida qo‘lga olindi. O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) voqeani tasdiqladi, bu holat yosh futbolchini asosiy tarkibga qo‘shish va‘dasi bilan bog‘liq edi.
OFA ma’lumotlariga ko‘ra, ismi rasman e’lon qilinmagan murabbiy o‘z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo‘lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy o‘smirni klubning asosiy tarkibiga qabul qilish evaziga mablag‘ talab qilgani da’vo qilinmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ta’kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlovi rasmiy sinovlar, klubning maxsus komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug‘i bilan qat’iy tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shu bilan birga, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni chetlab o‘tgan.
Gumonlanuvchi talab qilingan miqdorni olayotganida Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan jismoniy dalillar bilan qo‘lga olindi.
Murabbiyga qarshi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “v” bandi (Lavozimidan foydalanib firibgarlik qilgan shaxs) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Jinoyatning to‘liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyat organlari mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bag‘rikenglik siyosatini ta’kidlab, barcha qabul qilish jarayonlari imtiyozli va shaffof bo‘lishi kerakligini aytmoqda.

Главный тренер футбольного клуба «Кызылкум» (Навои) команды до 19 лет был задержан при получении взятки в размере 20 миллионов сумов. Ассоциация футбола Узбекистана (АФУ) подтвердила инцидент, связанный с обещанием зачислить молодого игрока в основной состав команды.
По данным АФУ, тренер, чье имя официально не разглашается, использовал свое служебное положение для вымогательства денег у 18-летнего жителя Нуратинского района. Тренер якобы требовал средства в обмен на содействие в зачислении подростка в основной состав клуба.
Правоохранительные органы отметили, что тренер был полностью осведомлен о том, что отбор игроков строго регулируется официальными испытаниями, решением специальной комиссии клуба и формальным приказом руководства. Несмотря на это, он обошел установленные протоколы ради личной выгоды.
Подозреваемый был задержан с вещественными доказательствами сотрудниками Службы государственной безопасности (СГБ) и Управления по борьбе с экономическими преступлениями при получении запрошенной суммы.
В отношении тренера возбуждено уголовное дело по статье 168, части 3, пункту «в» Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Мошенничество, совершенное лицом с использованием своего служебного положения). В настоящее время ведутся следственные действия для определения полного масштаба нарушения.
АФУ и местные власти продолжают подчеркивать политику нулевой терпимости к коррупции в спортивных программах страны, отмечая, что все наборы должны оставаться меритократическими и прозрачными.