Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo‘lgan yoshlar jamoasi bosh murabbiyi 20 million so‘m pora olayotganda qo‘lga olindi. O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) voqeani tasdiqladi, bu holatda murabbiy yosh futbolchini asosiy tarkibga qo‘shish va’dasini bergan.
Foto: OFA
OFA ma’lumotlariga ko‘ra, ismi rasman e’lon qilinmagan murabbiy o‘z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo‘lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy, o‘smirni klubning asosiy ro‘yxatiga kiritish evaziga bu mablag‘ni so‘ragani da’vo qilinmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ta’kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlovi rasmiy sinovlar, maxsus klub komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug‘i bilan qat’iy tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shunga qaramay, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni chetlab o‘tgan.
Gumon qilinuvchi, talab qilingan miqdorni olayotganda, Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan jismoniy dalillar bilan ushlangan.
Murabbiyga qarshi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 168-moddasi, 3-qismi, “v” bandi (Lavozim vazifasidan foydalanib firibgarlik qilish) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Jinoyatning to‘liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyatlar mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bardosh siyosatini ta’kidlab, barcha tanlovlar imtiyozli va shaffof bo‘lishi kerakligini aytmoqda.

Главный тренер юношеской команды (до 19 лет) футбольного клуба «Кызылкум» (Навои) был задержан при получении взятки в размере 20 миллионов сумов. Ассоциация футбола Узбекистана (АФУ) подтвердила инцидент, в ходе которого тренер пообещал включить молодого игрока в основной состав команды.
Согласно данным АФУ, тренер, чьё имя официально не разглашается, использовал своё служебное положение для вымогательства денег у 18-летнего жителя Нуратинского района. Тренер якобы требовал эти средства в обмен на содействие в зачислении подростка в основной состав клуба.
Правоохранительные органы отметили, что тренер был полностью осведомлён о том, что отбор игроков строго регулируется официальными испытаниями, решением специальной комиссии клуба и формальным приказом руководства. Несмотря на это, он обошёл установленные процедуры ради личной выгоды.
Подозреваемый был задержан с вещественными доказательствами сотрудниками Службы государственной безопасности (СГБ) и Управления по борьбе с экономическими преступлениями во время получения запрошенной суммы.
В отношении тренера возбуждено уголовное дело по статье 168, части 3, пункту «в» Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Мошенничество, совершённое лицом с использованием своего служебного положения). В настоящее время проводятся следственные действия для определения полного масштаба нарушения.
АФУ и местные власти продолжают подчёркивать политику нулевой терпимости к коррупции в спортивных программах страны, указывая, что все наборы должны оставаться заслуженными и прозрачными.