O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilgan 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oyda huquqni muhofaza qilish organlari hamda elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi (qiymati taxminan 103 milliard so‘m) va 12,4 million kub metr tabiiy gaz (qiymati taxminan 32,6 milliard so‘m) noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Bundan tashqari, energiya iste’moli qoidalarini buzganlik uchun 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olindi.
Qonun buzuvchi iste’molchilarga qonunga muvofiq intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish materiallari qo‘shimcha huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.

Проведенные в Узбекистане проверки выявили 234 случая несанкционированного использования энергоресурсов потребителями, сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции.
Узэнергоинспекция в течение прошлого месяца провела контрольные мероприятия совместно с правоохранительными органами и компаниями по снабжению электроэнергией и газом. В результате было установлено незаконное потребление 50,6 млн кВт/ч электроэнергии (стоимостью примерно 103 млрд сумов) и 12,4 млн кубометров природного газа (стоимостью около 32,6 млрд сумов). Общий финансовый ущерб пересчитан до 135,67 млрд сумов.
К нарушителям-потребителям применены дисциплинарные меры в соответствии с законом, а соответствующие материалы дел переданы в правоохранительные органы для дальнейшего правового разбирательства.