O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilgan 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oyda huquqni muhofaza qilish organlari hamda elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi (qiymati taxminan 103 milliard so‘m) va 12,4 million kub metr tabiiy gaz (qiymati taxminan 32,6 milliard so‘m) noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Bundan tashqari, energiya iste’moli qoidalarini buzganlik uchun 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olindi.
Qonun buzuvchi iste’molchilarga qonunga muvofiq intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish materiallari qo‘shimcha huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.

Recent inspections in Uzbekistan uncovered 234 cases of unauthorized use of energy resources by consumers, according to a statement from the press service of Uzenergoinspeksiya.
In cooperation with law enforcement agencies and electricity and gas supply companies, Uzenergoinspeksiya conducted control operations over the past month. As a result, 50.6 million kWh of electricity – worth approximately 103 billion UZS – and 12.4 million cubic meters of natural gas – valued at around 32.6 billion UZS – were found to have been illegally consumed. The total financial damage has been recalculated to 135.67 billion UZS.
Additionally, 471 administrative cases were officially registered in connection with violations of energy usage regulations.
Disciplinary actions were taken against the offending consumers in accordance with the law, and the relevant case files have been submitted to law enforcement authorities for further legal processing.