O'zbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik ko'rmoqda. Diniy ishlar qo'mitasi namoz va ma'naviy tadbirlarni o'tkazish uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni e'lon qildi. Bu yil mamlakat bo'yicha 2,101 masjidda Tarovih namozi o'qiladi, ulardan 1,762 tasida Qur'oni Karim to'liq o'qiladi.
Prezidentning "Muqaddas Ramazon oyini munosib o'tkazish to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, "Ramazon - mehribonlik, saxiylik, totuvlik va shukrona oyi" mavzusi asos qilib olindi.
Namozlarni o'tkazish uchun 3,642 ta qori tanlandi. So'nggi yillardagi ijobiy tajribaga asoslanib, Xatmi Qur'on marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. O'qishlar Ramazonning 27-kechasida, an'anaviy ravishda Qadr kechasi bilan mos keladigan vaqtda yakunlanadi.
O'zbekiston musulmonlari idorasi Tarovih namozlari davomida o'qiladigan Qur'on sahifalarining standart taqsimotini e'lon qildi.
Kechki yig'ilishlarda tartib va jamoat xavfsizligini ta'minlash uchun keng ko'lamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va yong'in xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Shuningdek, 2,104 ta maxsus uskuna va transport vositalari mamlakat bo'yidagi masjidlardagi tadbirlarni nazorat qilish va boshqarish uchun ishlatiladi.

Uzbekistan is preparing for the holy month of Ramadan, with the Committee for Religious Affairs announcing comprehensive organizational measures to ensure smooth prayer and spiritual activities. This year, Tarawih prayers will be held at 2,101 mosques nationwide, with 1,762 of these locations hosting the complete recitation of the Holy Quran.
The preparations follow a presidential decree titled "On the Worthy Conduct of the Blessed Month of Ramadan," promoting the central theme: "Ramadan – a Month of Kindness, Generosity, Harmony, and Gratitude."
To facilitate these spiritual gatherings, 3,642 reciters have been selected to lead the prayers. Building on recent positive experience, the Khatm al-Quran ceremonies will begin simultaneously across all mosques. The recitations are scheduled to conclude on the 27th night of Ramadan, traditionally aligning with Laylat al-Qadr (the Night of Power).
The Muslim Board of Uzbekistan has released a standardized daily distribution of Quranic pages to be recited during Tarawih prayers to ensure consistency throughout the month.
To maintain order and public safety during the nightly gatherings, a significant security operation has been organized. Personnel from the Ministry of Internal Affairs, the National Guard, and the Fire Safety Service will be deployed. Additionally, 2,104 units of specialized equipment and vehicles will be utilized to monitor and manage events at mosque locations across the country.