O'zbekiston Ramazon oyiga tayyorgarlik ko'rmoqda. Diniy ishlar qo'mitasi namoz va ma'naviy tadbirlarni o'tkazish uchun keng qamrovli tashkiliy choralarni e'lon qildi. Bu yil mamlakat bo'yicha 2,101 masjidda Tarovih namozi o'qiladi, ulardan 1,762 tasida Qur'oni Karim to'liq o'qiladi.
Prezidentning "Muqaddas Ramazon oyini munosib o'tkazish to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, "Ramazon - mehribonlik, saxiylik, totuvlik va shukrona oyi" mavzusi asos qilib olindi.
Namozlarni o'tkazish uchun 3,642 ta qori tanlandi. So'nggi yillardagi ijobiy tajribaga asoslanib, Xatmi Qur'on marosimlari barcha masjidlarda bir vaqtda boshlanadi. O'qishlar Ramazonning 27-kechasida, an'anaviy ravishda Qadr kechasi bilan mos keladigan vaqtda yakunlanadi.
O'zbekiston musulmonlari idorasi Tarovih namozlari davomida o'qiladigan Qur'on sahifalarining standart taqsimotini e'lon qildi.
Kechki yig'ilishlarda tartib va jamoat xavfsizligini ta'minlash uchun keng ko'lamli xavfsizlik operatsiyasi tashkil etildi. Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiya va yong'in xavfsizligi xizmati xodimlari joylashtiriladi. Shuningdek, 2,104 ta maxsus uskuna va transport vositalari mamlakat bo'yidagi masjidlardagi tadbirlarni nazorat qilish va boshqarish uchun ishlatiladi.

Узбекистан готовится к священному месяцу Рамадан. Комитет по делам религий объявил комплексные организационные меры для обеспечения планомерного проведения молитв и духовных мероприятий. В этом году молитвы Таравих будут проводиться в 2,101 мечетях по всей стране, причём в 1,762 из них состоится полное чтение Священного Корана.
Подготовка следует указу президента «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан», который продвигает центральную тему: «Рамадан – месяц доброты, щедрости, гармонии и благодарности».
Для проведения этих духовных собраний было отобрано 3,642 чтеца. Опираясь на положительный опыт последних лет, церемонии Хатм аль-Куран начнутся одновременно во всех мечетях. Чтения запланированы к завершению в 27-ю ночь Рамадана, которая традиционно совпадает с Ляйлят аль-Кадр (Ночью Могущества).
Духовное управление мусульман Узбекистана опубликовало стандартное ежедневное распределение страниц Корана для чтения во время молитв Таравих, чтобы обеспечить единообразие в течение месяца.
Для поддержания порядка и общественной безопасности во время ночных собраний организована масштабная операция по обеспечению безопасности. Будут задействованы сотрудники Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Службы пожарной безопасности. Кроме того, для мониторинга и управления мероприятиями у мечетей по всей стране будет использоваться 2,104 единицы специализированного оборудования и транспортных средств.