Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo'lgan jamoasi bosh murabbiyi 20 million so'm pora olayotganida qo'lga olindi. O'zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) voqeani tasdiqladi, bunda murabbiy yosh futbolchini asosiy tarkibga qo'shish va'da qilgan.
OFA ma'lumotiga ko'ra, ismi rasman e'lon qilinmagan murabbiy o'z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo'lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy o'smirni klubning asosiy tarkibiga qo'shish evaziga pul talagan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ta'kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlash rasmiy sinovlar, maxsus klub komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug'i bilan tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shu bilan birga, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni buzgan.
Gumonlanuvchi davlat xavfsizlik xizmati va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan talab qilingan miqdorni olayotganida dalillar bilan qo'lga olindi.
Murabbiyga qarshi O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi "v" bandi (Lavozimidan foydalanib firibgarlik qilish) bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan. Jinoyatning to'liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyat organlari mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bag'rikenglik siyosatini ta'kidlab, barcha tanlovlar imtiyoz asosida va shaffof bo'lishi kerakligini aytmoqda.

Главный тренер футбольного клуба Qizilqum (Навои) команды до 19 лет был задержан при получении взятки в размере 20 миллионов сумов. Ассоциация футбола Узбекистана (АФУ) подтвердила инцидент, в ходе которого тренер пообещал включить молодого игрока в основной состав команды.
По данным АФУ, тренер, чьё имя официально не разглашается, использовал своё служебное положение для вымогательства денег у 18-летнего жителя Нуратинского района. Тренер якобы требовал деньги в обмен на содействие в зачислении подростка в основной состав клуба.
Правоохранительные органы отметили, что тренер был полностью осведомлён о том, что отбор игроков строго регулируется официальными испытаниями, решением специальной комиссии клуба и формальным приказом руководства. Несмотря на это, он обошёл установленные процедуры в личных целях.
Подозреваемый был задержан с вещественными доказательствами сотрудниками Службы государственной безопасности и Управления по борьбе с экономическими преступлениями во время получения запрошенной суммы.
В отношении тренера возбуждено уголовное дело по статье 168, части 3, пункту «в» Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Мошенничество, совершённое лицом с использованием своего служебного положения). В настоящее время проводятся следственные действия для определения полного масштаба нарушения.
АФУ и местные власти продолжают подчёркивать политику нулевой терпимости к коррупции в спортивных программах страны, отмечая, что все наборы должны оставаться меритократическими и прозрачными.