O'zbekiston Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi birgalikda amalga oshirgan operatsiyada kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqariladigan yashirin laboratoriya topildi va yopildi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida bo'lib o'tdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xabarlariga ko'ra, bu aralashuv natijasida 50,000 dan ortiq noqonuniy dorilar dozasi "qora bozor"ga chiqishining oldi olindi. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati $300,000 atrofida.
Yashirin obyekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida 20-26 yosh oralig'idagi to'rt shubhali shaxs qo'lga olindi. Tekshiruv shuni ko'rsatdiki, guruh sintetik dorilar ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil etgan.
Joydan moddiy dalil sifatida quyidagi narsalar musodara qilindi:
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, gumon qilinuvchilar yakka o'zlarida ishlamagan. Guruh onlayn dorilar do'konlaridan "kuratorlar"ning bevosita ko'rsatmalari asosida harakat qilgan. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik ko'rsatmalar berish va laboratoriya faoliyatini saqlab qolish uchun moliyaviy yordamni tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi, 5-qismi bo'yicha (tashkilot guruhi tomonidan kuchli yoki zaharli moddalarning noqonuniy aylanishi) jinoyat ishi qo'zg'atilgan. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog'ining to'liq hajmini aniqlash va raqamli do'konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.

В ходе совместной операции Служба государственной безопасности (СГБ) Узбекистана и Управление внутренних дел Ташкентской области обнаружили и ликвидировали подпольную лабораторию по производству сильнодействующих психоактивных веществ. Рейд прошел в районе Нурафшон Ташкентской области.
По данным правоохранительных органов, в результате вмешательства было предотвращено попадание на "черный рынок" более 50 000 доз запрещенных веществ. Оценочная стоимость изъятых наркотиков составляет около $300 000.
Подпольный объект был обнаружен в арендованном частном доме. В ходе обыска были задержаны четыре подозреваемых в возрасте от 20 до 26 лет. Расследование показало, что группа организовала сложную производственную линию для синтетических наркотиков.
В качестве вещественных доказательств с места были изъяты:
Предварительные данные свидетельствуют, что подозреваемые действовали не в одиночку. Группа, по сообщениям, работала под прямым руководством "кураторов" из онлайн-наркомагазинов. Эти координаторы использовали зашифрованные мессенджеры для управления производственным процессом, предоставления технических указаний и организации финансовой поддержки для поддержания работы лаборатории.
Возбуждено уголовное дело по статье 251-1, части 5 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (незаконный оборот сильнодействующих или ядовитых веществ организованной группой). Следователи в настоящее время работают над установлением полной масштабов сети распространения и идентификацией высокоуровневых организаторов, стоящих за цифровыми магазинами.