Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-fevraldagi yig‘ilishda Boysundagi "Mustaqillikning 25 yilligi" (M-25) gaz konidagi avariyani to‘xtatish rejalarini e'lon qildi. U "Biz avariyani ham to‘xtatamiz, Surxondaryo iqtisodiyotiga katta turtki beradigan loyihani ham boshlaymiz" dedi.
"O‘zbekneftgaz" boshqaruv raisi Abdug‘ani Sanginov 26-fevralda konni ko‘rib chiqdi. Kompaniya Xitoyning CNPC va AQShning Schlumberger kompaniyalari bilan ilg‘or texnologiyalar yordamida vaziyatni barqarorlashtirish va avariyani bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik qilmoqda.
Avariya 2024-yil 1-sentabrda 604-quduqda vodorod sulfidi sizib chiqishi bilan boshlangan. Keyinchalik bir necha portlashlar sodir bo‘lib, kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi. 2025-yil 27-martda 202-quduqda nazorat ostidagi otilish yuz berdi, quduq yoqib qo‘yildi. 5-mayda esa 202-quduqda takroriy portlash ro‘y berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 27 февраля объявил о планах по ликвидации аварии на газовом месторождении "25 лет независимости" (М-25) в Бойсуне. Он заявил: "Мы остановим аварию и начнем проект, который даст мощный импульс экономике Сурхандарьи".
Председатель правления АО "Узбекнефтегаз" Абдугани Сангинов 26 февраля провел инспекцию месторождения. Компания сотрудничает с китайской CNPC и американской Schlumberger для стабилизации ситуации и ликвидации аварии с использованием передовых технологий.
Авария началась 1 сентября 2024 года с утечки сероводорода на скважине 604. Впоследствии произошло несколько взрывов, в результате которых погибли по меньшей мере четыре человека. 27 марта 2025 года на скважине 202 произошел контролируемый выброс, скважина была подожжена. 5 мая на скважине 202 произошел повторный взрыв.