Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-fevraldagi yig‘ilishda Boysundagi "Mustaqillikning 25 yilligi" (M-25) gaz konidagi avariyani to‘xtatish rejalarini e'lon qildi. U "Biz avariyani ham to‘xtatamiz, Surxondaryo iqtisodiyotiga katta turtki beradigan loyihani ham boshlaymiz" dedi.
"O‘zbekneftgaz" boshqaruv raisi Abdug‘ani Sanginov 26-fevralda konni ko‘rib chiqdi. Kompaniya Xitoyning CNPC va AQShning Schlumberger kompaniyalari bilan ilg‘or texnologiyalar yordamida vaziyatni barqarorlashtirish va avariyani bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik qilmoqda.
Avariya 2024-yil 1-sentabrda 604-quduqda vodorod sulfidi sizib chiqishi bilan boshlangan. Keyinchalik bir necha portlashlar sodir bo‘lib, kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi. 2025-yil 27-martda 202-quduqda nazorat ostidagi otilish yuz berdi, quduq yoqib qo‘yildi. 5-mayda esa 202-quduqda takroriy portlash ro‘y berdi.

President Shavkat Mirziyoyev announced plans to halt the accident at the "25 Years of Independence" (M-25) gas field in Boysun during a meeting on February 27. He stated, "We will stop the accident and launch a project that will give a strong impetus to the economy of Surkhandarya."
Chairman of the Board of JSC "Uzbekneftegaz" Abdugani Sanginov inspected the field on February 26. The company is collaborating with China's CNPC and US-based Schlumberger to stabilize the situation and eliminate the accident using advanced technologies.
The accident began on September 1, 2024, with a hydrogen sulfide leak at well 604. Several explosions followed, resulting in at least four fatalities. On March 27, 2025, a controlled release occurred at well 202, which was ignited. On May 5, a repeated explosion took place at well 202.