Toshkent shahrida prokuratura avtoservis Uzbelas Performance egasi Asadbek Jumayevga nisbatan sud qarorini norozilik bilan qaytardi. Jumayev yo'l harakati qoidalarini qo'pol ravishda buzgan va SBDB xodimlaridan qochib ketgan edi. Bu voqea keng jamoatchilik rezonansini keltirib chiqardi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining ma'lumotlariga ko'ra, 26-fevral kuni Mirzo-Ulug'bek tumani prokuraturasi Toshkent shahar sudiga 16-yanvardagi tuman sudi qaroriga nisbatan norozilik bildirdi. Ilgari Jumayev huquqni muhofaza qiluvchi organlarni obro'sizlantiruvchi video materiallarni tarqatish bo'yicha aybdor deb topilgan va 8,4 million so'm jarimaga tortilgan edi.
Qayta ko'rib chiqish uchun asosiy sabab huquqbuzarlikning o'zi bo'ldi. Poytaxt markazidagi Oybek ko'chasida ikkita BMW avtomobili maxsus signallarni yoqib, SBDB xodimlarining talablarini ataylab e'tiborsiz qoldirdi va qochib ketdi.
Keyinchalik, haydovchilardan biri - Uzbelas avtoservis egasi - ixtiyoriy ravishda o'zini topshirdi. Prokuraturada 'street-racer'ning harakatlari obyektivroq huquqiy baholashni talab qiladi, deb hisoblanadi.
Ilgari Toshkentda 16 yoshli chet el avtomobili haydovchisi SBDB xodimini urib yuborgan edi. Mirabad tumani prokuraturasi transport vositalarining harakati yoki foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atgan.

В Ташкенте прокуратура опротестовала решение суда в отношении владельца автосервиса Uzbelas Performance Асадбека Жумаева, который ранее грубо нарушил правила дорожного движения и скрылся от сотрудников СБДД. Инцидент вызвал широкий общественный резонанс.
Как сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры, 26 февраля прокуратура Мирзо-Улугбекского района внесла протест в Ташкентский городской суд на постановление районного суда от 16 января. Ранее Жумаева признали виновным по статье о распространении видеоматериалов, дискредитирующих правоохранителей, и оштрафовали на 8,4 миллиона сумов.
Поводом для пересмотра стали обстоятельства самого правонарушения. В центре столицы на улице Ойбек два автомобиля BMW с включенными спецсигналами намеренно проигнорировали требования сотрудников безопасности дорожного движения и скрылись.
Позже один из водителей, владелец автосервиса Uzbelas, добровольно сдался. В прокуратуре считают, что действия «стритрейсера» требуют более объективной правовой оценки.
Ранее в Ташкенте 16-летний водитель иномарки сбил сотрудника СБДД. Прокуратура Мирабадского района возбудила уголовное дело по статье о нарушении правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств.