Toshkent shahar sudi pastki instansiyaning Uzbelas Performance avtoservisi egasiga quvish va huquqni muhofaza qiluvchi organlarni diskreditatsiya qilish ishi bo‘yicha jarima jazolashini bekor qildi. Erkakka 10 kunlik ma'muriy qamoq jazosi belgilandi.
O‘zbekiston Oliy sudi matbuot kotibi Aziz Abidovning ma'lum qilishicha, Toshkent shahar sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sud kollegiyasi 2026-yil 16-yanvardagi qarorga nisbatan Mirzo-Ulug‘bek tumani prokuraturasining kassatsion noroziligini ko‘rib chiqdi. O‘sha paytda tuman sudi Asadbek Jumayevni huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini diskreditatsiya qilishga olib keladigan fotosurat va videomateriallarni buzilgan shaklda tarqatish moddasi bo‘yicha javobgarlikka tortib, 8,4 million so‘m jarima jazolagan edi.
Prokuratura jazoni juda yengil deb hisoblab, uni shikoyat qildi. Shahar sudi norozilikni qanoatlantirib, jarimani bekor qildi va Jumayevga o‘sha modda bo‘yicha 10 kunlik ma'muriy qamoq jazosi belgiladi.
Bundan oldin ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent markazida reyd paytida maxsus signallar yoqilgan ikkita BMW avtomobili SBXD xodimlaridan qochib ketgan videoklip keng muhokama qilingan edi. Keyinchalik ma'lum bo‘ldiki, ulardan birining haydovchisi Uzbelas detayling studiyasi rahbari bo‘lib, u SBXD xodimlari bilan poyga uchun "yengil jazo" olganidan ommaviy ravishda faxrlanib gapirgan edi.
Shuningdek, ma'lum bo‘ldiki, Jumayevga qamoqdan qochish imkoniyatini Li L9 bilan bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi ishi bo‘yicha skandal qarori asossiz deb topilib, fevral o‘rtalarida bekor qilingan o‘sha sudya bergan.

Ташкентский городской суд отменил решение нижестоящей инстанции, назначившей штраф владельцу автосервиса Uzbelas Performance по делу о погоне и дискредитации правоохранителей. Мужчине назначено административное задержание сроком на 10 суток.
Как сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов, судебная коллегия по уголовным делам Ташкентского горсуда рассмотрела кассационный протест прокуратуры Мирзо-Улугбекского района на решение от 16 января 2026 года. Тогда районный суд привлек Асадбека Жумаева к ответственности по статье о распространении в искаженном виде фото и видеоматериалов, приводящем к дискредитации сотрудников правоохранительных органов, и оштрафовал его на 8,4 миллиона сумов.
Прокуратура сочла наказание слишком мягким и обжаловала его. Городской суд удовлетворил протест, отменил штраф и назначил Жумаеву административный арест сроком на 10 суток по той же статье.
Ранее в соцсетях широко обсуждалось видео, на котором два автомобиля BMW с включенными спецсигналами скрылись от сотрудников СБДД во время рейда в центре Ташкента. Позже выяснилось, что за рулем одного из них находился глава студии детейлинга Uzbelas, который публично похвастался "мягким наказанием" за гонки с сотрудниками СБДД.
Также выяснилось, что возможность избежать ареста Жумаеву предоставил тот же судья, чей скандальный вердикт по делу о ДТП с Li L9 был признан необоснованным и отменен в середине февраля.