Toshkent shahar sudi pastki instansiyaning Uzbelas Performance avtoservisi egasiga quvish va huquqni muhofaza qiluvchi organlarni diskreditatsiya qilish ishi bo‘yicha jarima jazolashini bekor qildi. Erkakka 10 kunlik ma'muriy qamoq jazosi belgilandi.
O‘zbekiston Oliy sudi matbuot kotibi Aziz Abidovning ma'lum qilishicha, Toshkent shahar sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sud kollegiyasi 2026-yil 16-yanvardagi qarorga nisbatan Mirzo-Ulug‘bek tumani prokuraturasining kassatsion noroziligini ko‘rib chiqdi. O‘sha paytda tuman sudi Asadbek Jumayevni huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini diskreditatsiya qilishga olib keladigan fotosurat va videomateriallarni buzilgan shaklda tarqatish moddasi bo‘yicha javobgarlikka tortib, 8,4 million so‘m jarima jazolagan edi.
Prokuratura jazoni juda yengil deb hisoblab, uni shikoyat qildi. Shahar sudi norozilikni qanoatlantirib, jarimani bekor qildi va Jumayevga o‘sha modda bo‘yicha 10 kunlik ma'muriy qamoq jazosi belgiladi.
Bundan oldin ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent markazida reyd paytida maxsus signallar yoqilgan ikkita BMW avtomobili SBXD xodimlaridan qochib ketgan videoklip keng muhokama qilingan edi. Keyinchalik ma'lum bo‘ldiki, ulardan birining haydovchisi Uzbelas detayling studiyasi rahbari bo‘lib, u SBXD xodimlari bilan poyga uchun "yengil jazo" olganidan ommaviy ravishda faxrlanib gapirgan edi.
Shuningdek, ma'lum bo‘ldiki, Jumayevga qamoqdan qochish imkoniyatini Li L9 bilan bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi ishi bo‘yicha skandal qarori asossiz deb topilib, fevral o‘rtalarida bekor qilingan o‘sha sudya bergan.

The Tashkent City Court overturned a lower court's decision to fine the owner of Uzbelas Performance auto service in a case involving a chase and discrediting law enforcement officers. The man was sentenced to 10 days of administrative detention.
According to the press secretary of the Supreme Court of Uzbekistan, Aziz Abidov, the criminal division of the Tashkent City Court reviewed a cassation protest by the Mirzo-Ulugbek district prosecutor's office against the January 16, 2026 ruling. At that time, the district court held Asadbek Jumayev liable under an article for disseminating distorted photo and video materials leading to the discrediting of law enforcement officers and fined him 8.4 million soums.
The prosecutor's office deemed the punishment too lenient and appealed it. The city court upheld the protest, canceled the fine, and sentenced Jumayev to 10 days of administrative detention under the same article.
Previously, social media widely discussed a video showing two BMW cars with special signals on evading traffic police officers during a raid in central Tashkent. It was later revealed that the driver of one of them was the head of the Uzbelas detailing studio, who publicly boasted about receiving a "lenient punishment" for racing with traffic police officers.
It was also revealed that the opportunity to avoid detention was granted to Jumayev by the same judge whose controversial verdict in a case involving an accident with a Li L9 was deemed unfounded and overturned in mid-February.