2025 yilda Majburiy ijro byurosi (BJI) qarzdorlarga tegishli 15 206 ta transport vositasini kimoshdi savdosiga qo'ydi. Ushbu mulkning umumiy bahosi 2,1 trillion so‘mdan oshdi.
BJI ma'lumotlariga ko‘ra, 5 746 ta avtomobil elektron kimoshdi savdolarida sotildi, daromad 797 milliard so‘mni tashkil etdi. Barcha savdolar yagona E-auksion platformasi orqali o‘tkazilmoqda.
Idorada ta'kidlashicha, majburiy sotish faqat qarzni ixtiyoriy to‘lashning barcha imkoniyatlari tugagandan so‘ng qo‘llaniladi. Avval qarzdorga qonun bilan belgilangan muddat beriladi. Agar qarz to‘lanmasa, bank hisob raqamlari, ko‘chmas mulk va transport vositalari musodara qilinadi. Keyin transport vositalari qidiruvga chiqariladi, musodara qilinadi va baholash va keyingi sotish uchun jarima maydonchalariga joylashtiriladi.
BJI amaliyoti yirik korxonalarni ham, shaxsiy qarz oluvchilarni ham qamrab oladi. Masalan, Toshkent shahrida 1,5 milliard so‘m soliq to‘lamagan korxona qarzdorining ko‘chmas mulki va Spark avtomobili musodara qilindi. Boshqa bir holatda, poytaxtdagi bir kompaniyadan bank foydasiga 2 milliard so‘m qarz undirildi, bunda 25 ta garovga qo‘yilgan avtomobil, jumladan Malibu-2, Tracker va Lacetti modellari musodara qilindi. Qarzdorning avtoparkining bir qismini sotish orqali 1,9 milliard so‘mga yaqin qarz to‘lash mumkin bo‘ldi.
Bundan tashqari, avtokredit majburiyatlarini bajarmagani uchun shaxsiy avtotransport vositalarini sotish holatlari qayd etilmoqda. Masalan, Exeed LX krossoveri 328 million so‘mga, Jetour esa 230 million so‘mga sotildi.
Majburiy ijro byurosida ta'kidlashicha, mulkni kimoshdi savdosiga qo‘yish moliyaviy majburiyatlarni ta'minlashning qonuniy usuli bo‘lib, faqat boshqa ta'sir choralari natija bermaganda qo‘llaniladi.

В 2025 году Бюро принудительного исполнения (БПИ) выставило на торги 15 206 транспортных средств, принадлежащих должникам. Общая оценочная стоимость этого имущества превысила 2,1 триллиона сумов.
По данным информационной службы БПИ, 5 746 автомобилей уже были проданы на электронных аукционах, а выручка составила 797 миллиардов сумов. Все торги проводятся через единую платформу E‑auksion.
В ведомстве пояснили, что принудительная продажа применяется только после исчерпания всех возможностей добровольного погашения долга. Сначала должнику предоставляется установленный законом срок для выполнения обязательств. Если долг не погашается, на банковские счета, недвижимость и транспорт накладывается арест. После этого транспортные средства объявляются в розыск, изымаются и помещаются на штрафплощадки для оценки и последующей продажи.
Практика БПИ охватывает как крупные предприятия, так и частных заемщиков. Например, в Ташкенте у предприятия-должника за неуплату 1,5 миллиарда сумов налогов были арестованы недвижимость и автомобиль Spark. В другом случае с одной из столичных компаний в пользу банка была взыскана задолженность в 2 миллиарда сумов, при этом аресту подверглись 25 заложенных автомобилей, включая модели Malibu‑2, Tracker и Lacetti. Благодаря реализации части автопарка должник смог погасить около 1,9 миллиарда сумов.
Кроме того, фиксируются случаи реализации личного автотранспорта из-за невыполнения обязательств по автокредитам. Так, кроссовер Exeed LX был продан за 328 миллионов сумов, а Jetour — за 230 миллионов сумов.
В Бюро принудительного исполнения подчеркивают, что реализация имущества на аукционе является законным способом обеспечения финансовых обязательств и применяется только тогда, когда другие меры воздействия не принесли результата.