Surxondaryo viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan shantajda gumon qilinayotgan yosh ayol qo‘lga olindi. U bir vaqtlar romantik munosabatda bo‘lgan tanishiga intim videolarni tarqatish bilan tahdid qilib, katta miqdorda pul talab qilgan.
Viloyat IIV matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 34 yoshli erkak organlarga murojaat qilib, 23 yoshli sobiq tanishi bilan munosabatlari davrida u tomonidan maxfiy ravishda intim video yozib olinganligini aytgan. Ajralishdan so‘ng ayol materiallarni ommaviy axborot vositalarida e’lon qilish bilan tahdid qilib, pul talab qila boshlagan.
Erkakning so‘zlariga ko‘ra, u avval 7 million so‘m, keyin yana 5 million so‘m to‘lagan. Jami to‘lovlar 40 million so‘mga yaqinlashgan. Keyinchalik gumonlanuvchi qo‘shimcha 15 million so‘m talab qilgan.
Pulni topshirish paytida, oldindan maxsus modda bilan ishlov berilgan pul bilan, ayol huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan qo‘lga olingan.
Unga nisbatan 165-moddaning 1-qismi (“Shantaj”) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Bu ayol tomonidan amalga oshirilgan birinchi shantaj holati emas. Ilgari Andijonda ayol bir erkakni intim videolarni tarqatish bilan shantaj qilgan. Bundan oldin Buxorolik ayol bir erkakdan intim ma’lumotlarni oshkor qilmaslik uchun 30 ming dollar talab qilib shantaj qilgan.

В Сурхандарьинской области правоохранительные органы задержали молодую женщину по подозрению в вымогательстве. Она шантажировала знакомого, с которым ранее состояла в романтических отношениях, угрожая распространением интимных видеозаписей и требуя крупную сумму денег.
По информации пресс-службы УВД области, 34-летний мужчина обратился в органы, сообщив, что его 23-летняя бывшая знакомая тайно записывала видео интимного характера во время их отношений. После разрыва женщина начала требовать деньги, угрожая публикацией материалов.
По словам заявителя, он сначала передал ей 7 миллионов сумов, затем еще 5 миллионов. Общая сумма выплат достигла около 40 миллионов сумов. Позже подозреваемая потребовала дополнительно 15 миллионов.
Во время передачи денег, заранее обработанных специальным веществом, женщина была задержана сотрудниками правоохранительных органов с поличным.
В отношении нее возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 165 («Вымогательство»).
Это не первый случай шантажа со стороны женщины. Ранее в Андижане женщина шантажировала мужчину распространением интимных видео. А до этого жительница Бухары шантажировала мужчину, требуя от него 30 тысяч долларов за неразглашение интимной информации.