2025-yil dekabr oyida 'Dok-1 Maks' va 'Ambronol' siroplaridan jabr ko'rgan besh kishi (uch nafar nogiron bo'lgan, ikki nafar vafot etgan) o'zlarining qonuniy vakillari orqali Hindistonning Marion Biotech kompaniyasi va O'zbekistondagi Quramax Medical MCHJ'dan ma'naviy zarar undirish haqida da'vo arizasi kiritdi. Toshkent shahar Yakkasaroy tumanlararo sudi 2026-yil 2-fevralda da'voni qanoatlantirdi.
Sud qaroriga ko'ra, har bir jabrlanuvchi uchun 1 milliard so'm miqdoridagi ma'naviy zarar ikki kompaniyadan solidar tartibda undiriladi. Bu summa avvalgi jinoyat hukmlarida belgilangan va hali to'liq to'lanmagan 1 milliard so'mlik zararga qo'shimcha hisoblanadi.
Sudya yordamchisi Asilbek Davlatovning aytishicha, qaror 2026-yil 3-martdan qonuniy kuchga kiradi va agar shikoyat bo'lmasa, ijro qilinadi. Marion Biotech Hindistonda ro'yxatdan o'tganligi sababli undiruv xalqaro huquq normalari asosida amalga oshiriladi.

In December 2025, legal representatives of five victims affected by Dok-1 Maks and Ambronol syrups (three disabled, two deceased) filed a lawsuit seeking moral damages from Indian manufacturer Marion Biotech and its Uzbek supplier Quramax Medical LLC. The Interdistrict Court of Yakkasaray District in Tashkent ruled in favor of the plaintiffs on February 2, 2026.
The court decision mandates that moral damages of 1 billion Uzbek soums per victim be recovered solidarily from both companies. This amount is in addition to 1 billion soums previously awarded under criminal verdicts, which has not been fully paid.
Court assistant Asilbek Davlatov stated the ruling will take effect on March 3, 2026, and will be enforced if no appeals are filed. Recovery from Marion Biotech, registered in India, will proceed under international legal norms.