2025-yil dekabr oyida 'Dok-1 Maks' va 'Ambronol' siroplaridan jabr ko'rgan besh kishi (uch nafar nogiron bo'lgan, ikki nafar vafot etgan) o'zlarining qonuniy vakillari orqali Hindistonning Marion Biotech kompaniyasi va O'zbekistondagi Quramax Medical MCHJ'dan ma'naviy zarar undirish haqida da'vo arizasi kiritdi. Toshkent shahar Yakkasaroy tumanlararo sudi 2026-yil 2-fevralda da'voni qanoatlantirdi.
Sud qaroriga ko'ra, har bir jabrlanuvchi uchun 1 milliard so'm miqdoridagi ma'naviy zarar ikki kompaniyadan solidar tartibda undiriladi. Bu summa avvalgi jinoyat hukmlarida belgilangan va hali to'liq to'lanmagan 1 milliard so'mlik zararga qo'shimcha hisoblanadi.
Sudya yordamchisi Asilbek Davlatovning aytishicha, qaror 2026-yil 3-martdan qonuniy kuchga kiradi va agar shikoyat bo'lmasa, ijro qilinadi. Marion Biotech Hindistonda ro'yxatdan o'tganligi sababli undiruv xalqaro huquq normalari asosida amalga oshiriladi.

В декабре 2025 года законные представители пяти пострадавших от сиропов «Док-1 Макс» и «Амбронол» (трое стали инвалидами, двое умерли) подали иск о взыскании морального ущерба с индийской компании Marion Biotech и её узбекского поставщика Quramax Medical MCHJ. Межрайонный суд Яккасарайского района Ташкента 2 февраля 2026 года удовлетворил иск.
Согласно решению суда, моральный ущерб в размере 1 миллиарда сумов для каждого пострадавшего будет взыскан с обеих компаний солидарно. Эта сумма является дополнительной к 1 миллиарду сумов, ранее присуждённому по уголовным приговорам и ещё не выплаченному полностью.
Помощник судьи Асилбек Давлатов пояснил, что решение вступит в законную силу 3 марта 2026 года и будет исполнено, если не поступят жалобы. Взыскание с Marion Biotech, зарегистрированной в Индии, будет осуществляться в соответствии с нормами международного права.