Ulug‘nor tumanida noqonuniy qimor o‘yini o‘tkazgan 6 nafar ta’lim xodimi ma’muriy javobgarlikka tortildi. Baliqchi tuman sudi 2026-yil 30-yanvarda Ulug‘nor tumani Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i D.R., uning sobiq o‘rinbosari T.O‘. va 4 nafar maktab direktori (F.U., M.A., M.R., Sh.Yo.)ga nisbatan qaror chiqardi. Ularning 4 nafari avval ham ma’muriy javobgarlikka tortilgan.
Sud ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 14-yanvarda soat 21:30 da Baliqchi tumanidagi "Abduxalil ota" choyxonasida T.O‘. va boshqa 5 kishi 5000 so‘mdan pul tikib, 28 dona karta bilan qimor o‘ynagan. IIB xodimi bu holni aniqlab, o‘yindagi 205 000 so‘m va ishtirokchilardagi jami 617 000 so‘m pulni, shuningdek kartalarni ashyoviy dalil sifatida olgan.
Huquqbuzarlar sudda ayblarini tan olmadi. T.O‘. ularning Vatan himoyachilari kunini nishonlash uchun yig‘ilgani, faqat "12" nomli karta o‘yini o‘ynaganini, pulning ovqat uchun yig‘ilgan mablag‘ ekanini aytdi. Boshqalar ham shu fikrni bildirdi.
Baliqchi tumani IIB xodimi A.Ermatov guvoh sifatida o‘yin haqida tezkor ma’lumot olganini, choyxonaga borganini va jarayonni videoga olganini aytdi. U suddan huquqbuzarlarga nisbatan chora ko‘rishni so‘radi.
Sud dalillar asosida ularning barchasini Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 191-moddasi 1-qismi bo‘yicha aybdor deb topdi. Har biri 1 236 000 so‘m (BHMning 3 baravari) miqdorida jarimaga tortildi.
Avvalroq, Chortoq tumanidagi 8-maktab direktori ham xizmat xonasida qimor o‘ynagani uchun ishdan bo‘shatilgan edi.

Шесть сотрудников системы образования в Улугнорском районе привлечены к административной ответственности за незаконную азартную игру. Балыкчинский районный суд 30 января 2026 года вынес решение в отношении начальника отдела дошкольного и школьного образования Улугнорского района Д.Р., его бывшего заместителя Т.У., а также четырех бывших директоров школ (Ф.У., М.А., М.Р., Ш.Й.). Четверо из них ранее уже привлекались к административной ответственности.
Согласно судебным материалам, 14 января 2026 года в 21:30 в чайхане "Абдухалил ота" в Балыкчинском районе Т.У. и пять других лиц участвовали в азартной игре, поставив по 5000 сумов и используя 28 игральных карт. Сотрудник МВД выявил это нарушение, изъяв 205 000 сумов со стола и в общей сложности 617 000 сумов у участников, а также карты в качестве вещественных доказательств.
Нарушители не признали вину в суде. Т.У. заявил, что они собрались в чайхане для празднования Дня защитников Родины, играли только в карточную игру "12", а деньги были собраны на еду. Остальные поддержали его показания.
Сотрудник МВД Балыкчинского района А.Эрматов выступил в качестве свидетеля, сообщив, что получил оперативную информацию об игре, посетил чайхану и записал процесс на видео. Он попросил суд принять законные меры в отношении нарушителей.
Суд на основании собранных доказательств признал всех виновными по части 1 статьи 191 Кодекса об административной ответственности (азартные игры). Каждый оштрафован на 1 236 000 сумов (в трехкратном размере БРМ).
Ранее сообщалось, что директор школы №8 в Чартакском районе был уволен после выявления азартной игры в служебном кабинете.