O'zbekiston, Toshkent – Podrobno.uz. O'zbekistonda ona va bola salomatligini muhofaza qilish tizimida keng ko'lamli texnologik transformatsiya boshlanmoqda. Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi "Ona va bola salomatligi" direktori Natalya Nadirxanova ma'lum qilishicha, 2026 yilda markazda innovatsion axborot-kommunikatsiya texnologiyalari xizmati tashkil etiladi, uning ishi sun'iy intellekt va robototexnika elementlariga asoslanadi.
O'tgan 2025 yil bu o'zgarishlar uchun asos bo'ldi. Markaz xalqaro hamkorlikni kengaytirib, AQSh, BAA, Shveytsariya, Janubiy Koreya va boshqa mamlakatlarning yetakchi klinikalari bilan memorandumni imzoladi. Chet elda 80 dan ortiq shifokor malaka oshirdi. Tibbiy turizm rivojlanishi tufayli 16 davlatdan kelgan deyarli 2000 chet ellik fuqaroga yordam ko'rsatildi.
Yuqori texnologik uskunalarga alohida e'tibor qaratilmoqda. Markazning barcha hududiy filiallarida qonni saqlash texnologiyasi Cell Saver joriy etildi. Avtogemotransfuziya apparati bemorning operatsiya paytida yo'qotilgan o'z qonini yig'ish va tozalash, keyin uni qayta quyish imkonini beradi. Bu asoratlar xavfini minimallashtiradi va donor zaxiralariga bog'liqlikni kamaytiradi, bu yuqori xavfli akusherlik operatsiyalarini o'tkazishda juda muhimdir.
Sun'iy intellekt allaqachon shifokorlarga diagnostikada faol yordam beradi. O'tgan yili RETINA.AI platformasi yordamida 2000 dan ortiq muddati oldin tug'ilgan chaqaloqlarda retinopatiyani aniqlash uchun skrining o'tkazildi. Shuningdek, klinik qarorlar aniqligini oshirish uchun neyron tarmoqlardan foydalanadigan Spina bifida loyihasi ishga tushirildi. Hozirda bu texnologiyalar Toshkent, Xorazm, Samarqand va Navoiy viloyatlarida sinovdan o'tkazilmoqda.
Mahallani rivojlantirish yili doirasida markaz mutaxassislari sayyoriy tibbiy ko'rik o'tkazmoqda. Aniqlangan kasalliklar yuqori texnologik jarrohlik aralashuvlari yordamida joyida davolanadi, murakkab holatlarda esa bemorlar onlayn maslahat tizimi orqali viloyat yoki respublika darajasiga yo'naltiriladi, bu tizim allaqachon amaliyotga to'liq joriy etilgan.

Uzbekistan, Tashkent – Podrobno.uz. A large-scale technological transformation is beginning in Uzbekistan's maternal and child health protection system. According to Natalya Nadirkhanova, director of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Maternal and Child Health, an innovative information and communication technology service based on artificial intelligence and robotics will be established at the institution in 2026.
The past year 2025 laid the foundation for these changes. The center expanded international cooperation by signing memoranda with leading clinics in the USA, UAE, Switzerland, South Korea, and other countries. Over 80 doctors underwent advanced training abroad. Thanks to the development of medical tourism, assistance was provided to nearly 2,000 foreign citizens from 16 countries.
Special attention is paid to high-tech equipment. The Cell Saver blood preservation technology has been implemented in all regional branches of the center. The autologous blood transfusion device allows for the collection and purification of a patient's own blood lost during surgery for reinfusion. This minimizes complication risks and reduces dependence on donor supplies, which is critical for high-risk obstetric operations.
Artificial intelligence is already actively assisting doctors in diagnosis. Last year, using the RETINA.AI platform, screening was conducted on over 2,000 premature infants to detect retinopathy. The Spina bifida project has also been launched, utilizing neural networks to improve the accuracy of clinical decisions. Currently, these technologies are undergoing pilot testing in Tashkent, Khorezm, Samarkand, and Navoi regions.
As part of the Year of Mahalla Development, center specialists conduct mobile medical examinations. Identified diseases are treated on-site using high-tech surgical interventions, and in complex cases, patients are referred to regional or republican levels through an online consultation system, which has already been fully implemented in practice.