O'zbekiston, Toshkent – Podrobno.uz. O'zbekistonda ona va bola salomatligini muhofaza qilish tizimida keng ko'lamli texnologik transformatsiya boshlanmoqda. Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi "Ona va bola salomatligi" direktori Natalya Nadirxanova ma'lum qilishicha, 2026 yilda markazda innovatsion axborot-kommunikatsiya texnologiyalari xizmati tashkil etiladi, uning ishi sun'iy intellekt va robototexnika elementlariga asoslanadi.
O'tgan 2025 yil bu o'zgarishlar uchun asos bo'ldi. Markaz xalqaro hamkorlikni kengaytirib, AQSh, BAA, Shveytsariya, Janubiy Koreya va boshqa mamlakatlarning yetakchi klinikalari bilan memorandumni imzoladi. Chet elda 80 dan ortiq shifokor malaka oshirdi. Tibbiy turizm rivojlanishi tufayli 16 davlatdan kelgan deyarli 2000 chet ellik fuqaroga yordam ko'rsatildi.
Yuqori texnologik uskunalarga alohida e'tibor qaratilmoqda. Markazning barcha hududiy filiallarida qonni saqlash texnologiyasi Cell Saver joriy etildi. Avtogemotransfuziya apparati bemorning operatsiya paytida yo'qotilgan o'z qonini yig'ish va tozalash, keyin uni qayta quyish imkonini beradi. Bu asoratlar xavfini minimallashtiradi va donor zaxiralariga bog'liqlikni kamaytiradi, bu yuqori xavfli akusherlik operatsiyalarini o'tkazishda juda muhimdir.
Sun'iy intellekt allaqachon shifokorlarga diagnostikada faol yordam beradi. O'tgan yili RETINA.AI platformasi yordamida 2000 dan ortiq muddati oldin tug'ilgan chaqaloqlarda retinopatiyani aniqlash uchun skrining o'tkazildi. Shuningdek, klinik qarorlar aniqligini oshirish uchun neyron tarmoqlardan foydalanadigan Spina bifida loyihasi ishga tushirildi. Hozirda bu texnologiyalar Toshkent, Xorazm, Samarqand va Navoiy viloyatlarida sinovdan o'tkazilmoqda.
Mahallani rivojlantirish yili doirasida markaz mutaxassislari sayyoriy tibbiy ko'rik o'tkazmoqda. Aniqlangan kasalliklar yuqori texnologik jarrohlik aralashuvlari yordamida joyida davolanadi, murakkab holatlarda esa bemorlar onlayn maslahat tizimi orqali viloyat yoki respublika darajasiga yo'naltiriladi, bu tizim allaqachon amaliyotga to'liq joriy etilgan.

Узбекистан, Ташкент – Podrobno.uz. В системе охраны здоровья матери и ребенка Узбекистана начинается масштабная технологическая трансформация. Как сообщила директор Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра здоровья матери и ребенка Наталья Надирханова, в 2026 году в учреждении будет создана инновационная служба информационно-коммуникационных технологий, работа которой будет базироваться на элементах искусственного интеллекта и робототехники.
Минувший 2025 год стал фундаментом для этих изменений. Центр расширил международное сотрудничество, подписав меморандумы с ведущими клиниками США, ОАЭ, Швейцарии, Южной Кореи и других стран. Повышение квалификации за рубежом прошли более 80 врачей. Благодаря развитию медицинского туризма помощь была оказана почти 2 тысячам иностранных граждан из 16 государств.
Особое внимание уделяется высокотехнологичному оборудованию. Во всех территориальных филиалах центра внедрена технология сохранения крови Cell Saver. Аппарат аутогемотрансфузии позволяет собирать и очищать собственную кровь пациента, потерянную во время операции, для ее повторного переливания. Это минимизирует риски осложнений и снижает зависимость от донорских запасов, что критически важно при проведении акушерских операций высокого риска.
Искусственный интеллект уже активно помогает врачам в диагностике. В прошлом году с помощью платформы RETINA.AI был проведен скрининг более 2 тысяч недоношенных детей для выявления ретинопатии. Также запущен проект Spina bifida, использующий нейросети для повышения точности клинических решений. В настоящее время эти технологии проходят пилотные испытания в Ташкенте, Хорезмской, Самаркандской и Навоийской областях.
В рамках Года развития махалли специалисты центра проводят выездные медицинские осмотры. Выявленные заболевания лечатся на месте с применением высокотехнологичных хирургических вмешательств, а в сложных случаях пациенты направляются на областной или республиканский уровни через систему онлайн-консультаций, которая уже полностью внедрена в практику.