O'zbekiston hukumati Qoraqalpog'iston va Xorazm viloyati aholisi uchun 500 kubometr tabiiy gazdan foydalanish imtiyozli limitini 2026-yil 15 martgacha uzaytirdi. Bu qaror Vazirlar Mahkamasi tomonidan O'zgidrometning bu hududlarda past harorat saqlanishi haqidagi bashoratlariga ko'ra qabul qilindi.
Bu chora shimoliy hududlar aholisiga ikki hafta davomida kengaytirilgan gaz hajmidan imtiyozli tarifda foydalanish imkonini beradi. Energetika vazirligi ta'kidlashicha, grafik o'zgarishlari faqat iqlim o'ziga xosligi bilan bog'liq: mart oyining birinchi yarmida bu viloyatlarda uylarni qizdirish uchun ko'proq gaz talab qiladigan sovuq ob-havo kutilmoqda.
Yangi qoidalarga ko'ra, Qoraqalpog'iston va Xorazm uchun "yozgi" 100 kubometr limitiga o'tish mart oyining o'rtalarigacha kechiktirildi. 15 martgacha 500 kubometrgacha bo'lgan gaz uchun to'lov minimal tarif bo'yicha hisoblanadi, bu uy xo'jaliklarining isitish xarajatlarining keskin o'sishini oldini oladi. Respublikaning boshqa barcha hududlari uchun "qish mavsumi emas" normalariga o'tish muddatlari avval belgilangan grafik bo'yicha o'zgarishsiz qolmoqda.
15 martdan keyin ko'rsatilgan hududlarda standart "qish mavsumi emas" limiti kuchga kiradi. Shu bilan birga, davlatning maqsadli kompensatsiya tizimi ishlashda davom etmoqda: u hali ham ehtiyojmand aholi qatlamlari uchun belgilangan ijtimoiy normalarni oshib ketgan hollarda xarajatlarning bir qismini qoplaydi.
Ilgari O'zbekistonda 1 martdan tabiiy gaz narxining oshishi haqidagi mish-mishlar rasman rad etilgan edi. Energetika vazirligi tushuntirishicha, aholi uchun kubometr narxi o'zgarmagan, to'lov kvitansiyalaridagi yangi raqamlar faqat rejalashtirilgan bahor-yoz ijtimoiy normalariga o'tish bilan bog'liq.

Правительство Узбекистана официально продлило действие зимнего базового лимита на природный газ в объеме 500 кубометров для жителей Каракалпакстана и Хорезмской области до 15 марта 2026 года. Решение принято Кабинетом Министров в связи с прогнозами Узгидромета о сохранении низких температур в этих регионах.
Эта мера позволит жителям северных территорий еще две недели использовать увеличенный объем газа по базовому (льготному) тарифу. В Министерстве энергетики подчеркнули, что корректировка графиков вызвана исключительно климатическими особенностями: в первой половине марта в этих областях ожидаются заморозки, требующие более интенсивного отопления жилья.
Согласно новым правилам, переход на "летний" лимит в 100 кубометров для Каракалпакстана и Хорезма откладывается до середины месяца. До 15 марта оплата за газ в пределах 500 кубометров будет рассчитываться по минимальной тарифной сетке, что поможет избежать резкого роста расходов домохозяйств на обогрев. При этом для всех остальных регионов республики сроки перехода на неотопительные нормы остаются прежними, согласно утвержденному ранее графику.
После 15 марта в указанных регионах вступит в силу стандартный лимит неотопительного периода. Стоит отметить, что параллельно с этими изменениями продолжает работать государственная система адресных компенсаций: она по-прежнему покрывает часть затрат для нуждающихся слоев населения в случае превышения установленных социальных норм.
Ранее в Узбекистане официально опровергли слухи о повышении стоимости природного газа с 1 марта. Как пояснили в Министерстве энергетики, цена за кубометр для населения не изменилась, а новые цифры в платежных квитанциях связаны исключительно с плановым переходом на весенне-летний социальный норматив.