Toshkent – Podrobno.uz. O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxityor Saidov Saudiya Arabistoni Qirolligi tashqi ishlar vaziri shahzoda Faysal bin Farxon Al Saud bilan telefon orqali suhbat o‘tkazdi. Suhbatda Shavkat Mirziyoyevning Saudiya Arabistoni rahbariyati va xalqiga mintaviy vaziyat keskinlashuvi munosabati bilan birdamlik so‘zlari yetkazildi. Tomonlar Yaqin Sharqdagi joriy keskinlik va uning global xavfsizlik va iqtisodiy barqarorlikka ta‘sirini batafsil muhokama qildi.
Muhokamada nizoni pasaytirish va o‘zaro ishonchni mustahkamlash choralari zarurligiga alohida e‘tibor qaratildi. Tashqi ishlar vazirlari mintavada tinchlik va barqarorlikni ta‘minlash uchun diplomatik sa‘y-harakatlarni faollashtirish muhimligini ta‘kidladi. Suhbat Saudiya Aramco neft infratuzilmasiga hujumlar va Hormuz bo‘g‘ozida kema qatnovi cheklovlari haqidagi xabarlar fonida bo‘lib o‘tdi.
Tomonalar mintaviy kun tartibida transport koridorlari xavfsizligi va fuqarolar manfaatlarini himoya qilish masalalarini ko‘rib chiqdi. O‘zbekiston kelib chiqadigan inqirozlarni diplomatik yo‘l bilan hal qilishga sodiqligini va Fors ko‘rfazi mamlakatlari hamkorlari bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishni tasdiqladi. Muzokaralar natijalari xalqaro energiya bozorlari va logistika zanjirlariga ta‘sir qiluvchi keskinlikning yanada oshishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha mamlakatlarning umumiy pozitsiyasini aks ettiradi.
Ilgari Baxityor Saidov Yaqin Sharq mamlakatlari va Ozarbayjon hamkasblari bilan bir qator favqulodda telefon muzokaralari o‘tkazgan edi. Tashqi ishlar vaziri bu davlatlar rahbarlariga mintaviy nizoning keskinlashuvi fonida Shavkat Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlash va birdamlik so‘zlarini yetkazdi.

Ташкент – Podrobno.uz. Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор с министром иностранных дел Королевства Саудовская Аравия принцем Фейсалом бин Фарханом Аль Саудом. В ходе беседы были переданы слова солидарности президента Шавката Мирзиёева руководству и народу Саудовской Аравии в связи с обострением ситуации в регионе. Стороны детально обсудили текущую напряженность на Ближнем Востоке и ее потенциальное влияние на глобальную безопасность и экономическую стабильность.
Особое внимание в ходе диалога было уделено необходимости деэскалации конфликта и принятия мер по укреплению взаимного доверия. Главы внешнеполитических ведомств подчеркнули важность активизации дипломатических усилий для обеспечения мира и стабильности в регионе. Разговор состоялся на фоне сообщений об атаках на нефтяную инфраструктуру компании Saudi Aramco и введения ограничений на судоходство в Ормузском проливе.
В рамках обсуждения региональной повестки стороны затронули вопросы безопасности транспортных коридоров и защиты интересов граждан. Узбекистан подтвердил приверженность дипломатическому урегулированию возникающих кризисов и продолжению тесного взаимодействия с партнерами в странах Персидского залива. Итоги переговоров отражают общую позицию стран по недопущению дальнейшего роста напряженности, влияющей на международные энергетические рынки и логистические цепочки.
Ранее Бахтиёр Саидов провел серию экстренных телефонных переговоров с коллегами из стран Ближнего Востока и Азербайджана. Глава внешнеполитического ведомства передал лидерам этих государств слова поддержки и солидарности президента Шавката Мирзиёева на фоне резкого обострения регионального конфликта.