Turkiyaning Balikesir viloyatida, 46 yoshli Samarqandlik Dilafruz Chuliyeva 21-yanvardan beri yo'qolgan. 2-mart kuni o'rmonda tanasi topilgan ayolning kiyimlari unga tegishli bo'lishi taxmin qilinmoqda. Gumon qilinuvchi sifatida yana bir o'zbekistonlik ushlangan.
Chuliyeva Turkiyada qonuniy yashash va ishlash ruxsatnomasiga ega bo'lib, Balikesirning Burhaniye tumanida ishlagan. 21-yanvar kuni u avtobusdan tushgach, aloqasi uzilgan. Ish beruvchilar 23-yanvarda uning izini topish uchun politsiyaga murojaat qilishgan.
Qarindoshlari 24-yanvarda yo'qolgani haqida xabar topib, O'zbekistonning Turkiyadagi elchixonasi va konsulliklariga, shuningdek, tashqi va ichki ishlar vazirliklariga murojaat qilishgan. Tekshiruv jarayonida Ilyas ismli shaxs gumon qilinuvchi sifatida so'roqqa tortilgan, u Chulievani tanib, u Istanbulga ketganini aytgan.
2-martda topilgan jasadning rasmiy tasdiqlanmagan bo'lsa-da, kiyimlar asosida unga tegishli bo'lishi taxmin qilinmoqda. So'nggi oylarda Turkiyada bir nechta o'zbekistonlik ayollar halok bo'lgan hodisalar yuz bergan, masalan, Durdona Hakimova va Sayyora Ergashaliyevaning o'limi keng jamoatchilik rezonansiga sabab bo'lgan. Dilafruz Chulievaning taqdiri bo'yicha rasmiy ekspertiza va DNK natijalari kutilmoqda.

В турецкой провинции Балыкесир 46-летняя уроженка Самарканда Дилафруз Чулиева пропала без вести 21 января. 2 марта в лесной зоне было обнаружено тело женщины, и по одежде предположили, что оно может принадлежать ей. В качестве подозреваемого задержан также гражданин Узбекистана.
Чулиева имела разрешение на законное проживание и работу в Турции, работала в районе Бурхание провинции Балыкесир. 21 января, выйдя из автобуса, она перестала выходить на связь. Работодатели обратились в полицию 23 января.
Родственники узнали о её исчезновении 24 января и обратились в посольство и консульство Узбекистана в Турции, а также в министерства иностранных и внутренних дел. В ходе расследования был допрошен подозреваемый по имени Ильяс, который заявил, что знает Чулиеву, но она уехала в Стамбул.
Тело, найденное 2 марта, официально не идентифицировано, но на основе одежды близкие предположили, что это Чулиева. В последние месяцы в Турции произошло несколько трагических случаев с участием узбекистанок, таких как гибель Дурдоны Хакимовой и Сайёры Эргашалиевой, вызвавших общественный резонанс. Ожидаются результаты официальной экспертизы и ДНК-анализа по делу Дилафруз Чулиевой.