Samarqand viloyatida mansabdor shaxslarning xorijiy safarlarini shaxsiy manfaatlari uchun foydalanganlik holatlari aniqlandi. Qushrabot va Kattaqo‘rg‘on tumanlari hokimliklarida rasmiy ravishda ish safari sifatida rasmiylashtirilgan, ammo aslida e'lon qilingan maqsadlarga aloqasi bo‘lmagan shaxslarni delegatsiyalarga kiritish holatlari qayd etildi.
Qushrabot tumanidan Markaziy Osiyo mamlakatlari fermerlari o‘rtasidagi tajriba almashish seminari uchun hokimning shaxsiy haydovchisi va o‘g‘li yuborilgan. Keyinchalik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlashning zamonaviy texnologiyalarini o‘rganish uchun 32 kishilik delegatsiyaga hokimning rafiqasi va ma'muriyat xodimining yaqin qarindoshi kiritilgan. Yana ikkita fuqaro mahalliy 1-sonli texnikum xodimlari sifatida rasmiylashtirilgan, ammo ularning ushbu o‘quv muassasasida ishlamaganligi aniqlandi.
Kattaqo‘rg‘on tumanida ham o‘xshash buzilishlar qayd etildi. 2025-yil may oyida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va savdo shartnomalarini imzolash uchun Xitoyga iqtisod yoki tashqi iqtisodiy faoliyat bilan bog‘liq bo‘lmagan hokimlik xodimi yuborilgan.
Shuningdek, ikkala tuman ma'muriyatlari Prezident farmonlariga muvofiq majburiy bo‘lgan xorijiy safarlar to‘g‘risidagi ma'lumotlarni ochiq manbalarda joylashtirmagan, bu byudjet mablag‘larini sarflash ustidan jamoatchilik nazoratini cheklagan. Korruptsiyaga qarshi kurash agentligi materiallarni o‘rganib, korruptsion omillar va tartiblarni buzganlikni aniqladi. Materiallar hozir huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirilgan.
Samarqandda bunday holatlar yangi emas. Ilgari viloyat maktab o‘quvchilarining Sankt-Peterburgdagi "Qizil yelkanlar" festivaliga safari viloyat maktabgacha va maktab ta'limi boshqarmasi boshlig‘i Muzaffar Hamdamovning ishdan bo‘shatilishi bilan yakunlangan. Delegatsiyaga uning o‘g‘li va jiyani, shuningdek boshqa xodimlarning farzandlari kiritilgan, bu manfaatlar to‘qnashuvi sifatida baholangan. Hamdamov ishdan bo‘shatildi, safarga huquqi bo‘lmagan uch nafar bolaning ota-onalari 28 million so‘mni to‘liq qopladi.

В Самаркандской области выявлены факты использования зарубежных командировок в личных интересах должностных лиц. Проверки затронули администрации Кушрабатского и Каттакурганского районов, где официально оформленные как рабочие визиты поездки фактически включали лиц, не имеющих отношения к заявленным целям.
В частности, на семинар по обмену опытом между фермерами стран Центральной Азии от Кушрабатского района были направлены личный водитель хакима и его сын. Позднее в делегацию для изучения технологий переработки сельхозпродукции включили супругу главы района и близкого родственника сотрудника администрации. Двоих граждан оформили как работников техникума, хотя они там не работали.
В Каттакурганском районе в мае 2025 года в Китай для реализации инвестиционных проектов направили сотрудника хокимията, чья деятельность не связана с экономикой. Администрации обоих районов не опубликовали сведения о командировках, нарушив требования открытости и исключив общественный контроль за расходованием бюджетных средств.
Агентство по борьбе с коррупцией изучило материалы и указало на коррупционные факторы и нарушения процедур. Материалы переданы в правоохранительные органы для правовой оценки и возможного привлечения виновных к ответственности.
Подобные случаи в Самарканде не редкость. Ранее поездка школьников на фестиваль "Алые паруса" в Санкт-Петербург привела к отставке начальника областного управления образования Музаффара Хамдамова, поскольку в делегацию попали его сын и племянник, а также дети других сотрудников. Хамдамов был освобожден от должности, а родители возместили государству 28 миллионов сумов.