️ 1-5 mart kunlari oralig‘ida O‘zbekiston hukumati O‘rta Sharq mamlakatlaridan o‘z fuqarolarini qaytarish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 5 mart kuni ertalabiga qadar 9 361 vatandoshimiz xavfsiz ravishda vatanga yetkazildi.
️ Fuqarolarning asosiy qismi Saudiya Arabistonidan qaytdi – muntazam va qo‘shimcha charter reyslari orqali mamlakatga 8 114 kishi yetib keldi. Birlashgan Arab Amirliklarida ham faol ish olib borildi, u yerdan hozirgi vaqtga qadar 1 192 o‘zbekistonlik evakuatsiya qilindi. Bundan tashqari, maxsus reyslar Bahrayn, Eron va Umondan fuqarolar guruhlarining xavfsiz qaytishini ta’minladi.
️ Hozirgi vaqtda evakuatsiya tadbirlari fuqarolik aviatsiyasi uchun havo makoni butunlay ochiq bo‘lgan mamlakatlarga qaratilgan. Mintaqaning boshqa davlatlarida cheklovlar olib tashlangach, hukumat qolgan vatandoshlarni olib chiqish uchun qo‘shimcha reyslarni tez tashkil qiladi.
️ Rasmiy idoralar chet elda bo‘lgan fuqarolarni tinchlikni saqlashga, vahima qilmaslikka va juda ehtiyotkor harakat qilishga chaqiradi. Qat’iy qoidalarga rioya qilish va faqat O‘zbekistonning davlat organlari va diplomatik vakolatxonalari tomonidan tarqatilgan tekshirilgan ma’lumotlarga ishonish juda muhimdir.

️ В период с 1 по 5 марта правительство Узбекистана реализовало масштабную программу по возвращению своих граждан из стран Ближневосточного региона. Согласно официальным данным на утро 5 марта, на родину благополучно доставлены 9 361 соотечественник.
️ Основная часть граждан прибыла из Саудовской Аравии – регулярными и дополнительными чартерными бортами в страну вернулись 8 114 человек. Также активная работа велась в Объединенных Арабских Эмиратах, откуда к настоящему времени вывезено 1 192 узбекистанца. Кроме того, специальные рейсы обеспечили безопасное возвращение групп граждан из Бахрейна, Ирана и Омана.
️ В настоящее время эвакуационные мероприятия сосредоточены в тех странах, чье воздушное пространство остается полностью открытым для гражданской авиации. Как только ограничения будут сняты в других государствах региона, правительство оперативно организует дополнительные рейсы для вывоза оставшихся соотечественников.
️ Официальные ведомства призывают граждан, находящихся за рубежом, сохранять спокойствие, не поддаваться панике и действовать максимально взвешенно. Крайне важно строго соблюдать внутренние правила страны пребывания и доверять только проверенной информации, которую распространяют государственные органы и дипломатические представительства Узбекистана.