️ O‘zbekistonda endi ipoteka krediti asosida sotib olingan uyga fuqarolarni ushbu uy egasi arizasi va garovga oluvchi bankning roziligi asosida yashash joyi va turgan joy bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazishga ruxsat beriladi. Bu yangilik Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 24-fevralda qabul qilingan farmonda belgilangan. Ushbu o‘zgarish fuqarolarning uy-joy muammolarini yechishda muhim qadam hisoblanadi, chunki ilgari ipoteka uylariga ro‘yxatdan o‘tishda qiyinchiliklar mavjud edi.
️ Eslatib o‘tamiz, 2025-yil iyul oyida qabul qilingan qonun bilan 2011-yilda qabul qilingan “Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy propiska bo‘yicha propiska qilinishi lozim bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari toifalari ro‘yxati to‘g‘risida”gi qonun o‘z kuchini yo‘qotgandi. Eski qonunda faqat 12 toifadagi fuqarolar, jumladan, uy-joy mulkdorlari, qarindoshlar, vasiylikdagi bolalar, parlament va prezident tomonidan tayinlangan shaxslar doimiy propiska qilinishiga ruxsat berilgandi.
️ Iyuldagi qonun bilan esa bu cheklovlar bekor qilindi – har qanday fuqaro doimiy propiskadan o‘tishi mumkin bo‘ldi. Shuningdek, fuqarolarni yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olishning xabardor qilish tartibini joriy etishga qaratilgan yangi mexanizmlar amalga oshirildi. Bu o‘zgarishlar migratsiya jarayonlarini soddalashtirish va fuqarolarning huquqlarini kengaytirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
️ Fuqarolarga, bundan tashqari, doimiy yashovchi chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali yoki o‘zlari uchun qulay bo‘lgan ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘limlari, davlat xizmatlari markazlari orqali shaxsan bo‘lib turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tish uchun onlayn ariza berish imkoniyati berildi. Bu yangiliklar raqamlashtirish va davlat xizmatlarini yaxshilash yo‘lidagi sa’y-harakatlarning bir qismi sifatida baholanmoqda.

️ В Узбекистане теперь разрешена регистрация граждан по месту жительства и пребывания в квартирах, приобретенных по ипотечному кредиту, на основании заявления собственника жилья и согласия залогодержателя (банка). Это нововведение установлено указом Президента Шавката Мирзиёева от 24 февраля. Изменение рассматривается как важный шаг в решении жилищных проблем граждан, поскольку ранее регистрация в ипотечных квартирах была сопряжена с трудностями.
️ Напомним, что законом, принятым в июле 2025 года, утратил силу закон 2011 года «О перечне категорий граждан Республики Узбекистан, подлежащих регистрации по месту постоянного жительства в городе Ташкенте и Ташкентской области». В старом законе регистрация по месту постоянного жительства разрешалась только 12 категориям граждан, включая собственников жилья, родственников, детей под опекой, а также лиц, назначенных парламентом, президентом или правительством.
️ Законом от июля эти ограничения были отменены – теперь любой гражданин может пройти постоянную регистрацию. Кроме того, были внедрены новые механизмы, направленные на введение уведомительного порядка регистрации граждан по месту жительства. Эти изменения осуществляются с целью упрощения миграционных процессов и расширения прав граждан.
️ Гражданам, а также постоянно проживающим иностранным гражданам и лицам без гражданства предоставлена возможность подавать онлайн-заявления для регистрации по месту пребывания через Единый интерактивный портал государственных услуг или через удобные для них отделы миграции и оформления гражданства органов внутренних дел, центры государственных услуг. Эти нововведения оцениваются как часть усилий по цифровизации и улучшению государственных услуг.