Qozog'iston Sog'liqni saqlash vaziri Akmaral Alnazarova 27-fevral kuni Moliya vazirligi tomonidan e'lon qilingan Ijtimoiy tibbiy sug'urta jamg'armasi tekshiruvi dastlabki ma'lumotlariga izoh berdi.
Oldin Moliya vaziri Madi Takiyev 996 nafar vafot etgan bemorlarga ular vafot etgan sanadan oldin ko'rsatilgan tibbiy xizmatlar uchun 3640 ta to'lov amalga oshirilganligi haqida xabar bergan edi. Almaty.tv ma'lumotlariga ko'ra, bular orasida 2023-yilda vafot etgan fuqarolar uchun 2025-yilda qabul qilishlar rasmiylashtirilgani va vafot etgan bemorlarga stomatologik xizmatlar ko'rsatilgani kabi holatlar mavjud.
Hukumatda, shuningdek, ma'lumotlar bazasida deyarli 800 ming erkak bachadon bo'yni saratoni skriningidan o'tgani, yana 619 nafari esa mammografiyadan o'tgani qayd etilganligini aytishdi. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, ayrim klinikalarning hisobotlarida bir shifokorga kuniga taxminan bir yarim ming qabul qilishlar qayd etilgan, normal esa 24 tadan oshmasligi kerak.
Ushbu ma'lumotlarni izohlab, Alnazarova qisman farqlar hisob-kitob xususiyatlari va hisobot tuzishdagi texnik xatolar bilan bog'liqligini aytdi. Tengrinews.kz xabariga ko'ra, uning so'zlariga ko'ra, 'vafot etgan'larga xizmatlar ko'rsatish holatlari ba'zi hollarda bemor vafotidan keyin otopsiya natijalariga ko'ra o'tkaziladigan gistologik tadqiqotlarga tegishli.
'Erkaklar' skrininglari haqidagi ma'lumotlarga kelsak, vazir ayrim yozuvlarda jinsni aniqlovchi INN raqamini ko'rsatishda xatolik yuz berganligini, shuning uchun hisobotlarda buzilishlar paydo bo'lganligini tushuntirdi. Shu bilan birga, amalda tekshiruvlar amaldagi tibbiy dasturlar doirasida o'tkazilgan.
Sog'liqni saqlash vazirligida Moliya vazirligi bilan birgalikda qo'shimcha nazorat mexanizmlari joriy etilayotganligi haqida xabar berishdi.

Kazakhstan's Health Minister Akmaral Alnazarova commented on February 27 on preliminary audit data from the Social Health Insurance Fund published by the Ministry of Finance.
Earlier, Finance Minister Madi Takiyev reported 3,640 cases of billing and payment for medical services to 996 patients who died before the date of service provision. Examples include scheduling appointments in 2025 for citizens who died in 2023 and recording dental services for deceased patients, according to Almaty.tv.
The government also stated that nearly 800,000 men were listed in the database as having undergone cervical cancer screening, with an additional 619 listed for mammography. Preliminary information indicates that some clinics reported around 1,500 daily appointments per doctor, against a standard of no more than 24.
Commenting on these findings, Alnazarova said some discrepancies are due to accounting peculiarities and technical errors in reporting. According to Tengrinews.kz, she noted that cases of payments for services to the 'deceased' in some instances relate to histological studies conducted post-mortem based on autopsy results.
Regarding the 'male' screening data, the minister explained that errors in displaying gender digits in individual identification numbers led to distortions in reports. However, the examinations were actually conducted under existing medical programs.
The Health Ministry reported that additional control mechanisms are being implemented in collaboration with the Ministry of Finance.