Yevropa Parlamenti o‘tgan payshanba kuni noqonuniy migrantlarni Yevropa Ittifoqi chegaralaridan tashqaridagi maxsus markazlarga deportatsiya qilishni nazarda tutuvchi munozarali qonun loyihasini ma’qulladi. Parlament a’zolari 389 ovoz bilan loyihani qo‘llab-quvvatlab, 206 nafari qarshi chiqdi. Bu qaror YIga kirishni cheklash va qochqinlar muammosini hal qilish uchun bosim ostida qabul qilindi.
Qonun loyihasiga ko‘ra, boshpana so‘rovlari rad etilgan migrantlar YI hududidan tashqarida joylashgan “qaytish markazlari”ga joylashtiriladi. Ushbu markazlarga ko‘chishdan bosh tortgan shaxslar qattiq jazolar, jumladan, hibsga olinish va YIga kirish taqiqlari bilan yuzlashishi mumkin. Biroq, inson huquqlari tashkilotlari bu markazlarni “huquqiy qora teshiklar” deb atab, ularning inson huquqlari nuqtai nazaridan xavfli ekanligini ta’kidlamoqda.
Xalqaro Qutqaruv Qo‘mitasi vakili Marta Velanderning so‘zlariga ko‘ra, “Ular YI hududidan tashqarida joylashgan bo‘lib, siyosatchilar odamlarning huquqlari qanday himoya qilinishini kafolatlashlari mumkin emas”. Shunga o‘xshash rejalar, masalan, Buyuk Britaniyaning Ruandaga migrantlarni deportatsiya qilish rejasi va Italiyaning Albaniyada migrantlarni qayta ishlash rejasi, sud to‘siqlari tufayli amalga oshirilmagan.
Qonun loyihasining mazmuni bilan bir qatorda, uni qabul qilishga olib kelgan siyosiy muzokaralar ham bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. OAV xabarlariga ko‘ra, loyihaning matni markaziy o‘ng qanot Yevropa Xalq Partiyasi guruhi va o‘ng qanot “Yevropa Suveren Millatlari” guruhi o‘rtasidagi WhatsApp va shaxsiy muzokaralar natijasida kelishilgan. Germaniya Yashillar partiyasi vakili Erik Markvartning ta’kidlashicha, loyihada 38 ta formulatsiya o‘ng qanot guruhi tomonidan taklif qilingan.
Markvart ogohlantirib, “YI deportatsiya siyosatini o‘zining qayta migratsiya fantaziyalari tufayli ko‘plar tomonidan o‘ta o‘ng deb tasniflangan partiyaga (AfD) bog‘lash” xavfli ekanligini aytdi. Payshanba kuni bo‘lib o‘tgan ovoz berish qonun loyihasini yakuniy ma’qullashga bir qadam yaqinlashtirdi. Keyingi bosqichda qonun chiqaruvchilar va a’zo davlatlar o‘rtasida yakuniy qonun matni bo‘yicha muzokaralar olib boriladi.

Европейский парламент в четверг одобрил противоречивый законопроект, предусматривающий депортацию нелегальных мигрантов в специальные центры за пределами Европейского союза. Депутаты поддержали проект 389 голосами против 206, что стало ответом на растущее давление с целью ужесточения миграционных правил. Согласно предложениям, мигранты, чьи просьбы об убежище отклонены, будут размещаться в так называемых «центрах возврата» вне территории ЕС.
Те, кто откажется переезжать в эти центры, столкнутся с суровыми наказаниями, включая задержание и запреты на въезд. Однако правозащитные группы предупреждают, что эти центры могут превратиться в «правовые черные дыры», где права людей не будут гарантированы. Представитель Международного комитета спасения Марта Веландер заявила: «Они будут расположены за пределами территории ЕС, где политики не могут гарантировать соблюдение прав людей».
Подобные схемы уже сталкивались с юридическими проблемами. План Великобритании по депортации нелегальных мигрантов в Руанду был в конечном итоге отменен после многочисленных судебных препятствий, а итальянский план по обработке мигрантов в Албании не был реализован из-за собственных правовых вызовов. Законопроект продвигается небольшой группой стран ЕС, включая Данию, Австрию, Грецию, Германию и Нидерланды, в то время как другие государства, такие как Франция и Испания, подвергают сомнению его эффективность.
Споры вокруг предлагаемого законодательства касаются не только его содержания, но и политических переговоров, которые сделали его возможным. Согласно сообщениям СМИ, формулировки проекта закона были согласованы после переговоров через WhatsApp и личных встреч между партиями правоцентристской Европейской народной партии и ультраправой группировки «Европа суверенных наций», включая «Альтернативу для Германии» (АдГ).
Депутат Европарламента от немецкой партии «Зеленые» Эрик Марквардт отметил, что в проекте присутствуют 38 формулировок, предложенных ультраправой группировкой. Он предостерег от «зависимости политики депортаций ЕС от партии [АдГ], которую многие классифицируют как ультраправую из-за её фантазий о ремиграции». Голосование в четверг приблизило проект к окончательному утверждению, и следующим шагом станут переговоры между законодателями и государствами-членами по окончательному тексту закона.