Pokistonning Balochiston viloyatidagi Dasht qishlog‘ida Karim Baksx o‘zining qovoqzorlarini sug‘orish uchun bir vaqtlar dizel nasosidan foydalangan. 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bosqini boshlangandan so‘ng, yoqilg‘i narxlarining keskin oshishi unga kunlik dizel xarajatlarini qoplashni qiyinlashtirdi. Baksxning aytishicha: “Dizel bilan nasosni har kuni ishlatish imkonsiz bo‘lib qoldi”. Bu esa uning ekin maydonlarini qisqartirishga va hosildorlikning pasayishiga olib keldi.
2023-yilda Baksx qarindoshlari va do‘stlaridan 300 ming rupiy (1,075 AQSh dollari) qarz olib, dalasi yoniga quyosh panellarini o‘rnatishga qaror qildi. Uch yildan so‘ng, bu qimor o‘z samarasini berdi. Hozir u qattiq quyosh ostida (harorat 51 darajagacha ko‘tariladi) dizelsiz nasos ishlatib, qovoqlarini uzluksiz sug‘ora oladi. Baksx: “Endi dizel narxi oshsa ham, men uchun muhim emas. Bu quyosh bor ekan, men qovoq o‘stira olaman”, deb maqtanadi.
Baksxning hikoyasi Pokistonning kengroq zaifligini va global energiya inqirozlaridan himoyalanish imkoniyatlarini ochib beradi. Mamlakat neft importining 80 foizi va suyuq tabiiy gazining 99 foizi Qatar va Birlashgan Arab Amirliklaridan keladi, ularning ko‘p qismi Xurmuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadi. Tashqi munosabatlar kengashining hisobotiga ko‘ra, agar bu bo‘g‘oz yopilib qolsa, Pokiston og‘ir energiya tangisigiga duch kelishi mumkin, bu esa elektr uzilishlari, zavodlarning yopilishi va jamoat xizmatlariga ta‘sir ko‘rsatishi mumkin.
Biroq, so‘nggi yillarda Pokistondagi tom va dalalarda sodir bo‘layotgan jim transformatsiya bu inqirozning bir qismidan himoyalanishga va‘da beradi. “Renewables First” va “Centre for Research on Energy and Clean Air” tashkilotlarining tadqiqotiga ko‘ra, 2018-yildan beri tom quyosh panellari mamlakatga yoqilg‘i importida 12 milliard dollardan ortiq tejashga yordam bergan. “EMBER” mustaqil tahlil markazining ma’lumotlariga ko‘ra, quyosh energiyasining mamlakat energiya aralashmasidagi ulushi 2020-yilda 2,9 foizdan 2025-yilda 32,3 foizga ko‘tarilgan.
“Renewables First” tashkilotining energiya ma’lumotlari menejeri Rabiya Bobor ta’kidlaganidek: “Pokistondagi quyosh inqilobi Islomoboddda rejalashtirilmagan – u tomlarda qurilgan. Xurmuz bo‘g‘ozi atrofidagi keskinlik yuqori bo‘lib qolgan holda, bu panellar mamlakatning eng samarali energiya xavfsizligi strategiyalaridan biriga aylanmoqda”. Lahor yoki Karachidek yirik shaharlarda tom quyosh panellari keng tarqalgan ko‘rinishga aylandi.
Biroq, tahlilchilarning ta’kidlashicha, asosan yuqori va o‘rta sinf pokistonliklar foyda ko‘rmoqda. Quyosh tizimlarini o‘rnatishning dastlabki xarajatlari yuz minglab rupiyadan millionlab rupiyagacha bo‘lishi mumkin, bu kambag‘allar uchun arzon emas. Bundan tashqari, “to‘r hisoblagich” foydalanuvchilari tarmoqdan kechasi yoki quyosh chiqmagan vaqtda elektr oladilar, lekin ko‘p qat’iy xarajatlarni to‘lamaydilar, bu esa quyosh energiyasidan foydalanmaydigan kambag‘allarni subsidiyalashga olib keladi. Hisobotlarga ko‘ra, bu allaqachon tarmoq iste’molchilariga 159 milliard rupiy (570 million dollar) moliyaviy yukni o‘tkazgan.
Pokistondagi quyosh panellarining aksariyati Xitoydan import qilinadi, bu esa yangi qaramlik shaklini yaratadi. Turbat universitetining elektr muhandisi (anonimlik shartida): “Pokistonda quyosh bumining hikoyasi faqat Pokiston emas, bu Xitoy hikoyasidir. Bu arzon xitoylik quyosh panellari rivojlanayotgan mamlakatlarda qayta tiklanadigan energiya sohasini o‘zgartirmoqda”. Quyosh panellarining narxi o‘tgan o‘n yil ichida sezilarli darajada pasaygan, bu esa ularni ko‘proq odamlar uchun qulay qilgan.
Pokiston hukumati quyosh energiyasiga nisbatan o‘zgaruvchan munosabatda bo‘ldi. U 2015-yilda “to‘r hisoblagich” siyosatini joriy qildi, ammo so‘nggi paytlarda yangi foydalanuvchilar uchun qaytarib sotib olish stavkasini pasaytirdi. Biroq, Baksx kabi fermerlar uchun bu kichik tavakkalchilikdir. U Dashtda qovoqlarini Turbat va Gvadar bozorlariga tashishga tayyorlanmoqda va kelajakda ko‘proq quyosh panellari sotib olishni rejalashtiradi. Uning so‘zlariga ko‘ra: “Qanday bo‘lmasin, suv oqib turadi”.

В деревне Дашт в пакистанской провинции Белуджистан Карим Бакш когда-то использовал дизельный насос для полива своих арбузных полей. После начала полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году резкий рост цен на топливо сделал для него ежедневные расходы на дизель неподъёмными. Бакш заявил: “Стало невозможно запускать насос на дизеле каждый день”. Это привело к сокращению его посевных площадей и снижению урожайности.
В 2023 году Бакш взял в долг 300 тысяч рупий (1 075 долларов США) у родственников и друзей, чтобы установить солнечные панели рядом со своим полем. Три года спустя эта ставка окупилась. Теперь под палящим солнцем (температура достигает 51 градуса) он использует насос без дизеля, непрерывно поливая арбузы. Бакш с гордостью говорит: “Теперь мне всё равно, растут ли цены на дизель. Пока есть это солнце, я могу выращивать свои арбузы”.
История Бакша подчёркивает более широкую уязвимость Пакистана и возможности защиты от глобальных энергетических кризисов. 80% импорта нефти страны и 99% сжиженного природного газа поступают из Катара и ОАЭ, большая часть проходит через Ормузский пролив. Согласно докладу Совета по международным отношениям, если пролив останется закрытым, Пакистан может столкнуться с серьёзным энергетическим дефицитом, ведущим к отключениям электроэнергии, остановкам заводов и сбоям в общественных услугах.
Однако тихая трансформация, происходящая на крышах и полях Пакистана в последние годы, обещает частично защитить страну от этого кризиса. Исследование организаций Renewables First и Centre for Research on Energy and Clean Air показывает, что с 2018 года солнечные панели на крышах помогли стране сэкономить более 12 миллиардов долларов на импорте топлива. По данным независимого аналитического центра EMBER, доля солнечной энергии в энергобалансе страны выросла с 2,9% в 2020 году до 32,3% в 2025 году.
Менеджер по данным в области энергетики Renewables First Рабия Бабар отмечает: “Солнечная революция в Пакистане не планировалась в Исламабаде – она строилась на крышах. Поскольку напряжённость вокруг Ормузского пролива остаётся высокой, эти панели оказываются одной из самых эффективных стратегий энергетической безопасности страны”. В крупных городах, таких как Лахор или Карачи, солнечные панели на крышах стали обычным явлением.
Однако аналитики указывают, что в основном выгоду получают представители высшего и среднего класса. Первоначальные затраты на установку солнечных систем могут составлять от сотен тысяч до миллионов рупий, что недоступно для бедных пакистанцев. Кроме того, пользователи сетевого учёта используют электроэнергию из сети ночью или в пасмурную погоду, но не оплачивают многие фиксированные расходы, что фактически означает субсидирование их ограниченного использования сети не-солнечными потребителями, включая многих бедных. Отчёты свидетельствуют, что это уже переложило финансовое бремя в 159 миллиардов рупий (570 миллионов долларов) на потребителей сети.
Большинство солнечных панелей в Пакистане импортируется из Китая, что создаёт новую форму зависимости. Инженер-электрик из Университета Турбата (выступающий анонимно) заявил: “Солнечный бум в Пакистане – это не только история Пакистана. Это также история Китая. Эти дешёвые китайские солнечные панели меняют сектор возобновляемой энергии в развивающихся странах”. Цены на панели значительно упали за последнее десятилетие, сделав их более доступными.
Правительство Пакистана демонстрировало непоследовательное отношение к солнечной энергии. Оно ввело политику сетевого учёта в 2015 году, но впоследствии снизило тарифы выкупа для новых пользователей. Тем не менее, для фермеров, таких как Бакш, это небольшая уступка. В Даште он готовит арбузы к отправке на рынки Турбата и Гвадара и планирует купить больше солнечных панелей для расширения производства. По его словам: “Вода течёт несмотря ни на что”.