Gollandiyada o‘tkazilgan so‘nggi mahalliy saylovlarda 504 ayol saylandi, bu rekord ko‘rsatkich bo‘lsa-da, ayollar hali ham siyosatda kam vakillik qilmoqda. "Ayol uchun ovoz ber" (Stem op een Vrouw) kampaniyasi saylovchilarni partiya ro‘yxatlarida pastroq o‘rinda turgan ayol nomzodlarga ovoz berishga undadi, bu strategiya "aqlli ovoz berish" deb ataladi va Fatuma Muhumed kabi nomzodlarga yordam berdi. Muhumed, chap qanot GroenLinks-PvdA partiyasida 15-o‘rinda bo‘lsa-da, kampaniya tufayli partiyaning olti o‘rinidan birini qo‘lga kiritdi.
Milliy darajada Gollandiya parlamentida ayollar vakilligi 43,3% ni tashkil etadi, bu Yevropa Ittifoqi o‘rtacha ko‘rsatkichi 33,6% dan yuqori va 1918-yildan beri eng yuqori daraja. Biroq, mahalliy darajada vaziyat boshqacha: mart oyidagi munitsipal saylovlarda ayollar faqat 36,9% ni tashkil qildi, va "aqlli ovoz berish" strategiyasi bo‘lmaganda, bu foiz 32,7% ga tushgan bo‘lar edi. Stem op een Vrouw tashkiloti o‘zining deyarli 10 yillik kampaniyasida rekord natijani qayd etdi, lekin gender tengligi hali erishilmagan.
Partiyalar orasida gender tengligi keskin farq qiladi: so‘nggi saylovlarda faqat chap qanot Hayvonlar partiyasi nomzodlarining yarmidan ko‘pi ayollar edi, konservativ Islohotchi Siyosiy Partiya (SGP) esa atigi 2% ayol nomzodni qo‘ygan. SGP 2013-yilgacha Bibliya talqiniga asoslanib ayollarni siyosiy lavozimlarga chiqishini taqiqlagan, ammo sud qaroridan keyin bu qoidani o‘zgartirgan. Umuman, partiyalar ro‘yxatlarida ayollar nomzodlari atigi 32% ni tashkil etdi, bu tizimli muammolarni ko‘rsatadi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, qizlar siyosatni erkaklar hukmronligidagi soha deb bilishadi, bu ularning siyosiy qiziqishini pasaytiradi. Kam vakillik ko‘proq namuna bo‘ladigan ayollarning yo‘qligiga olib keladi, bu esa siyosat "ular uchun emas" degan xabarni beradi. Stem op een Vrouw bu tsiklni buzish uchun saylov kampaniyasidan tashqari, nomzod ayollarni tajribali siyosatchilar bilan bog‘lab, tarmoqlar va bilim olishga yordam beradi.
Gollandiyada mahalliy kengash a‘zolari ishlarini kechqurun va dam olish kunlarida bajaradilar, bu ayollar uchun qiyin, chunki ular nogironlarga g‘amxo‘rlik kabi to‘lanmagan ishlarni ko‘proq bajaradilar. Bundan tashqari, 2024-yilgi hisobotga ko‘ra, siyosatdagi ayollarning 55% tajovuzga duchor bo‘lgan, erkaklarda esa bu ko‘rsatkich 37%. Muhumed o‘z kampaniyasi davomida irqiy izohlar bilan uchrashganini aytdi. Runderkampning ta‘kidlashicha, bunday omillar ayollarni siyosatga kirish yoki qolishdan qaytaradi, garchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri statistik dalillar bo‘lmasa ham.

На недавних местных выборах в Нидерландах было избрано 504 женщины, что является рекордным показателем, однако женщины по-прежнему недостаточно представлены в политике. Кампания "Голосуй за женщину" (Stem op een Vrouw) побуждала избирателей отдавать предпочтение женщинам-кандидатам, находящимся ниже в партийных списках, используя стратегию "умного голосования", которая помогла таким кандидатам, как Фатума Мухумед. Мухумед, занимавшая 15-е место в списке левоцентристской партии GroenLinks-PvdA, благодаря этой кампании получила одно из шести мест партии.
На национальном уровне представительство женщин в парламенте Нидерландов составляет 43,3%, что значительно выше среднего показателя по Европейскому союзу в 33,6% и является самым высоким уровнем с 1918 года, когда была избрана первая женщина-депутат. Однако на местном уровне картина иная: на общенациональных муниципальных выборах в марте этого года женщины достигли лишь 36,9%, и без стратегического преференциального голосования, по данным Stem op een Vrouw, этот процент составил бы 32,7%. Организация гордится рекордным числом избранных женщин за почти 10 лет кампании, но гендерное равенство еще не достигнуто.
Гендерный паритет сильно варьируется между партиями, с четкой тенденцией от левых к правым: на последних выборах только левая Партия для животных имела большинство женщин-кандидатов (чуть более половины), в то время как у консервативной Реформатской политической партии (SGP) лишь 2% кандидатов были женщинами. SGP до 2013 года вообще запрещала женщинам занимать политические должности на основе своего толкования Библии, изменив правила только после семилетней судебной тяжбы. В целом по партиям только 32% кандидатов были женщинами, что указывает на системные проблемы.
Исследования показывают, что девочки часто воспринимают политику как мужскую сферу, что снижает их политический интерес. Недостаточное представительство означает меньше видимых ролевых моделей, что посылает ранний сигнал о том, что политика "не для них". Stem op een Vrouw пытается разорвать этот цикл, не только проводя кампании, но и связывая начинающих кандидатов с опытными женщинами-политиками для создания сетей и обучения.
В Нидерландах местные советники выполняют политическую работу помимо своей основной занятости, в основном по вечерам и в выходные, что может быть несовместимо с тем, что женщины по-прежнему выполняют непропорционально большую долю неоплачиваемой работы по уходу. Кроме того, отчет Ipsos I&O 2024 года показал, что 55% женщин-политиков сталкиваются с агрессией, по сравнению с 37% мужчин. Мухумед также столкнулась с оскорбительными комментариями во время кампании. Исследователь Рюндеркамп отмечает, что такие факторы в совокупности удерживают женщин от участия в политике, хотя прямых статистических доказательств того, что ненависть является прямой причиной ухода, нет.