Buyuk Britaniya qiroli Charlz III ning AQShga tashrifi dastlab Amerika mustaqilligining 250 yilligini nishonlash va ikki davlat o‘rtasidagi maxsus munosabatlarni mustahkamlash maqsadida rejalashtirilgan edi. Biroq, tashrif, shuningdek, keskinlashgan munosabatlarni yumshatish bo‘yicha „qutqaruv missiyasi“ sifatida ham baholanmoqda.
Hozirda AQSh-Buyuk Britaniya munosabatlari tarang – bu Britaniyaning AQSh va Isroilning Eronga qarshi birgalikdagi urushini to‘liq qo‘llab-quvvatlashdan bosh tortgani bilan bog‘liq. Shu bois qirolning maqsadi o‘zining jozibali diplomatik harakatlari bilan, xususan, seshanba kuni Kongressdagi nutqi orqali bu ziddiyatlarni yumshatish edi.
Prezident Donald Trampning o‘zgaruvchan fe’l-atvori tufayli iliq munosabatlar bir zumda sovuqlashishi mumkin. Ammo aksincha, sobiq raqiblar ham uning marhamatiga qaytishi mumkin. Qirol nutqida ikki davlat o‘rtasidagi asrlar davomidagi hamkorlikni „yarashish va yangilanish“ deb ta’rifladi.
Ommaviy va, ehtimol, yopiq eshiklar ortidagi bu so‘zlar Anglo-Amerika ittifoqini mustahkamlash uchun yetarlimi, noma’lum. Biroq, Oq uydagi uchrashuvdan so‘ng Tramp qirolni „ajoyib inson“ deb atadi va tashrifni „haqiqiy sharaf“ deb baholadi.
Qirolning 1991 yildan beri birinchi marta Kongressga qilgan nutqida ba’zi jihatlar demokratlarni ruhlantirgan va Oq uyda shubha uyg‘otgan bo‘lishi mumkin. U „katta noaniqlik davri“ni tan olib, Yaqin Sharq va Yevropadagi mojarolarni, shuningdek, demokratiyaga tahdid solayotgan siyosiy zo‘ravonlikni eslatdi.
Qirol „1776 ruhi“ni eslab, „biz har doim ham bir fikrda emasmiz“ deb ta’kidladi. U ijro hokimiyati „nazorat va muvozanat“ga bo‘ysunishi Britaniya huquqiy an’anasi ekanligini, bu esa AQSh Konstitutsiyasining asosiy tamoyiliga aylanganini aytganda, olqishlar avval demokratlar tomondan, so‘ng butun zalga tarqaldi.
Trampning tanqidchilari prezidentni hokimiyatni suiiste’mol qilishda ayblab keladi. „Qirol yo‘q“ shioridagi mitinglar aynan shu his-tuyg‘ular bilan o‘tgan yil davomida yuz minglab odamlarni birlashtirgan edi.
Qirol „Amerikaning so‘zlari mustaqillikdan beri og‘irlik va ma’noga ega. Bu buyuk millatning harakatlari yanada muhimroq“ deganida, demokratlar orasida ham rozilik, ham xavotir eshitildi.
U NATOning 11-sentabr hujumlaridan keyin birinchi marta a’zosini himoya qilish uchun safarbar etilganini eslatdi. Tramp esa Britaniya dengiz flotini „o‘yinchoqlar“ deb atagan va samolyot tashuvchi kemalarni „ishlamaydi“ degan edi. Qirol o‘zining besh yillik dengiz floti xizmatini eslab, ikki davlat o‘rtasidagi xavfsizlik va razvedka hamkorligining afzalliklarini ta’kidladi.
U iqlim o‘zgarishi masalasiga ham to‘xtalib, „Atlantika tubidan Arktikaning halokatli erishiga qadar AQSh qurolli kuchlari va ittifoqchilarining majburiyati NATOning markazida“ ekanini aytdi.
Qirolning nutqida Jefri Epshteyn haqida hech qanday ishora bo‘lmadi. U faqat „jamiyatimizdagi ba’zi illatlar qurbonlarini qo‘llab-quvvatlash“ zarurligini umumiy tarzda eslatdi. O‘tgan yili Kongress Epshteyn tergoviga oid hujjatlarni e’lon qilishni talab qilgan edi, bu esa uning boy va qudratli kishilar bilan aloqalarini ochib berdi.
Umuman olganda, qirolning hazil-mutoyiba bilan boshlangan nutqi ikki davlat o‘rtasidagi muzni eritishga muvaffaq bo‘ldi. U Oskar Uayldning „AQSh va Angliya hamma narsada umumiy, albatta, tildan tashqari“ degan iqtibosini keltirdi va Britaniya hukmronligini tiklash uchun „ayyor orqa harakat“ bilan kelmaganini aytdi.

Визит короля Великобритании Карла III в США изначально планировался как празднование 250-летия независимости Америки и укрепление «особых отношений» между двумя странами. Однако он также рассматривается как спасательная миссия на фоне растущей напряженности.
Текущее состояние американо-британских отношений напряжено из-за нежелания Лондона полностью поддержать совместную войну США и Израиля против Ирана. Поэтому целью короля было ослабить эту напряженность с помощью дипломатического наступления, в частности, его речи в Конгрессе во вторник днем.
Президент Дональд Трамп известен своим переменчивым характером: теплые отношения могут мгновенно испортиться, но и бывшие противники могут вернуться в его милость. В своей речи король говорил о «примирении и обновлении», которые, по его словам, характеризуют многовековое взаимодействие двух наций.
Достаточно ли этих публичных и, вероятно, закулисных слов для укрепления англо-американского альянса, пока неясно. Однако после встречи в Белом доме Трамп назвал короля «фантастическим человеком» и сказал, что визит — «настоящая честь».
В речи короля, первой с 1991 года, были моменты, которые могли воодушевить демократов и вызвать вопросы в Белом доме. Он начал с признания «времен великой неопределенности», перечислил конфликты на Ближнем Востоке и в Европе, а также угрозу демократии со стороны политического насилия.
Король отметил, что США и Великобритания не всегда сходились во мнениях, и процитировал «дух 1776 года». Когда он упомянул, что исполнительная власть «подлежит сдержкам и противовесам» — британская правовая традиция, закрепленная в Великой хартии вольностей, ставшая основой Конституции США, — аплодисменты начались со стороны демократов и распространились по всему залу.
Критики Трампа часто обвиняют президента в злоупотреблении властью, и идея сдержек и противовесов была одной из движущих сил митингов «Нет королям», собравших сотни тысяч людей за последний год.
В конце речи король сказал: «Слова Америки имеют вес и значение, как и с момента обретения независимости. Действия этой великой нации имеют еще большее значение». Демократы, часто критикующие слова и действия Трампа, могли воспринять это как предупреждение.
Король также упомянул, что НАТО мобилизовалось для защиты члена альянса только после терактов 11 сентября. Трамп ранее пренебрежительно отзывался о британском флоте. Король, прослуживший пять лет в Королевском флоте, подчеркнул преимущества сотрудничества в сфере безопасности и разведки.
Он затронул и проблему изменения климата, заявив, что «от глубин Атлантики до катастрофически тающих ледников Арктики приверженность и опыт вооруженных сил США и их союзников лежат в основе НАТО».
В речи не было упоминаний о Джеффри Эпштейне. Король лишь в общих чертах сказал о необходимости «поддерживать жертв некоторых зол, которые, к сожалению, существуют в обоих наших обществах». В прошлом году Конгресс принял закон о публикации документов, связанных с расследованием Эпштейна, что выявило его связи с богатыми и влиятельными людьми.
Несмотря на серьезность целей, речь была местами шутливой. Король процитировал Оскара Уайльда о том, что у США и Англии все общее, «кроме, конечно, языка», и пошутил, что не приехал «хитрым арьергардным действием» для восстановления британского правления.