Argentina bo'ylab, jumladan poytaxt Buenos-Ayres, Kordoba, Mendoza va Tukumanda 23-aprel kuni keng ko'lamli norozilik namoyishlari bo'lib o'tdi. Tashkilotchilarning hisob-kitoblariga ko'ra, faqat Buenos-Ayresda 600 mingga yaqin talabalar, universitet xodimlari, kasaba uyushma a'zolari va muxolifat tarafdorlari ishtirok etgan.
Namoyishchilar prezident Xavyer Milei hukumatidan universitetlarni moliyalashtirish to'g'risidagi qonunni amalga oshirishni talab qilmoqda. Ushbu qonun uzoq davom etgan siyosiy qarama-qarshilik markazida turibdi. Buenos-Ayresda marsh prezident saroyi joylashgan May maydonida yakunlanib, atrofdagi ko'chalarni to'ldirgan.
24 yoshli huquq fakulteti talabasi Sol Muniz Associated Press agentligiga: "Bu hukumat davlat ta'limini moliyalashtirishni to'xtatishga qat'iy qaror qilgani aniq. Universitet biz uchun g'urur manbai. Bu bizning eng yaxshi narsamiz", dedi.
18 yoshli adabiyot talabasi Renata Lopes esa AFPga: "Men davlat ta'limini himoya qilish uchun keldim", dedi. U qo'lida Ray Bredberining "Farengeyt 451" romanini ushlab, bu kitob "bizning hozirgi haqiqatimiz haqida gapiradi. Ta'limni moliyalashtirishni to'xtatish begona narsa emas, bu distopiya emas. Bu sodir bo'layotgan narsa", deb ta'kidladi.
Kongress 2024 va 2025 yillarda davlat universitetlarining operatsion xarajatlarini moliyalashtirish va o'qituvchilar maoshini yuqori inflyatsiyaga mos ravishda oshirish uchun ikkita qonunni ma'qullagan edi. Biroq Milei ushbu qonunlarni veto qilib, ular uning fiskal siyosatiga zid ekanini aytdi. Parlament veto bekor qilgan bo'lsa-da, hukumat qonunlarni amalga oshirishdan bosh tortmoqda.
Milei ma'muriyati qonunni bekor qilishga urinib, qattiq fiskal tejamkorlik sharoitida davlat majburiy moliyalashtirishni qanday ta'minlashini belgilamaganini da'vo qilmoqda. Ish Oliy sudga borishi kutilmoqda.
Milei, uning kuchli homiysi va ittifoqchisi AQSh prezidenti Donald Tramp singari, universitet kampuslarini "woke" indoktrinatsiyasi qal'asi sifatida muntazam hujum qiladi. Davlat universitetlari byudjetlari 2023 yilda Milei hokimiyatga kelganidan beri 40 foizga qisqartirilgan.
Argentina Ibero-Amerika fan, texnologiya va innovatsiyalar tadqiqot markazi hisobotiga ko'ra, universitetlarni moliyalashtirish 2023 yilda YaIMning 0,7 foizidan 2025 yilda 0,4 foizdan biroz yuqoriroqqa tushgan. Bu 1989 yildan beri eng past ko'rsatkichdir.
Asosiy o'qituvchilar kasaba uyushmasi ma'lumotlariga ko'ra, professor-o'qituvchilarning maoshi inflyatsiyani hisobga olgan holda taxminan 33 foizga kamaygan. Buenos-Ayres universiteti rektori Rikardo Xelpining aytishicha, kam maosh tufayli muhandislik va fan bo'limlaridagi kamida 580 tadqiqot professori davlat tizimini tark etib, xususiy universitetlarga yoki boshqa yuqori maoshli ishlarga ketgan.
Argentinada 60 ga yaqin davlat universiteti mavjud bo'lib, ular 1949 yildan beri bepul. To'lovlarning yo'qligi universitetlarni davlat moliyalashtirishiga qaram qiladi, bu esa universitetlarning umumiy daromadining 80-90 foizini tashkil qiladi, deydi Torquato Di Tella universitetining oliy ta'lim siyosati professori Marselo Rabossi. U Argentinadagi davlat universitetlari "shunchaki ta'lim muassasalari emas, balki ijtimoiy harakatchanlik va milliy g'urur ramzi" ekanini ta'kidladi.

По всей Аргентине, включая столицу Буэнос-Айрес, Кордову, Мендосу и Тукуман, 23 апреля прошли масштабные протесты. По оценкам организаторов, только в Буэнос-Айресе в акции приняли участие около 600 тысяч студентов, университетских сотрудников, членов профсоюзов и сторонников оппозиции.
Протестующие требуют от правительства либертарианского президента Хавьера Милея реализовать закон о финансировании университетов, который находится в центре длительного политического противостояния. В Буэнос-Айресе марш завершился на площади Мая, где расположен президентский дворец, и заполнил прилегающие улицы.
24-летняя студентка юридического факультета Соль Мунис заявила Associated Press: «Совершенно очевидно, что это правительство намерено лишить финансирования государственное образование. Университет — это предмет нашей гордости. Это лучшее, что у нас есть».
18-летняя студентка-филолог Рената Лопес сказала AFP: «Я здесь, чтобы защитить государственное образование». Она держала в руках роман Рэя Брэдбери «451 градус по Фаренгейту», который, по её словам, «говорит о нашей нынешней реальности. Лишение образования финансирования — это не что-то чужое, это не антиутопия. Это то, что происходит».
Конгресс одобрил два закона — в 2024 и 2025 годах — для финансирования операционных расходов государственных университетов и повышения зарплат преподавателей в соответствии с высокой инфляцией. Однако Милей наложил вето на эти законы, заявив, что они противоречат его фискальной политике. Парламент преодолел вето, но правительство по-прежнему отказывается выполнять законы.
Администрация Милея, добиваясь отмены законодательства, утверждает, что в нём не указано, как государство будет обеспечивать обязательное увеличение финансирования в условиях жёсткой бюджетной экономии. Ожидается, что дело дойдёт до Верховного суда.
Милей, как и его могущественный покровитель и союзник президент США Дональд Трамп, регулярно нападает на университетские кампусы как на оплоты «пробуждённой» индоктринации. Бюджеты государственных университетов были сокращены на 40% с 2023 года, когда Милей пришёл к власти.
Согласно отчёту Иберо-американского центра исследований в области науки, технологий и инноваций (CIICTI), финансирование университетов снизилось с чуть более 0,7% ВВП в 2023 году до чуть выше 0,4% в этом году. Это самый низкий уровень с 1989 года.
Зарплата профессоров снизилась примерно на 33% с учётом инфляции, по данным основного профсоюза преподавателей. Ректор Университета Буэнос-Айреса Рикардо Хельпи заявил, что низкая оплата труда вынудила по меньшей мере 580 научных профессоров инженерных и естественнонаучных факультетов покинуть государственную систему и перейти в частные университеты или на другую более высокооплачиваемую работу.
В Аргентине насчитывается около 60 государственных университетов, которые с 1949 года являются бесплатными. Отсутствие платы за обучение делает университеты зависимыми от государственного финансирования, которое составляет около 80–90% общего дохода университетов, по словам профессора политики высшего образования Марсело Рабосси из Университета Торкуато Ди Телла в Буэнос-Айресе. Он отметил, что «государственные университеты в Аргентине — это не просто образовательные учреждения, они являются символами социальной мобильности и национальной гордости».