Hindistonning davlat neft sotuvchilari bir hafta ichida ikkinchi marta yoqilg'i narxlarini oshirdi. Benzin va dizel narxi litriga taxminan 90 paisa (0,01 dollardan kam) ko'tarildi. Bu o'sish global neft bozoridagi keskinlik, xususan AQSh va Eron o'rtasidagi mojaro tufayli yuz berdi.
Nyu-Dehlida benzin litri 98,64 rupiy (0,88 yevro, 1,03 dollar)ni tashkil etdi, dizel esa 91,58 rupiyga ko'tarildi. Narxlar shtat soliqlari, transport xarajatlari va diler komissiyalariga qarab shahardan shaharga farq qiladi.
Global xom neft narxi o'tgan haftada qariyb 8% ga oshdi, chunki AQSh va Eron o'rtasidagi ziddiyat davom etmoqda. 15 may kuni Hindiston neft sotuvchilari birinchi marta to'rt yil ichida benzin va dizel narxini litriga 3 rupiyga oshirgan edi.
Gaz narxi ham ikki marta ko'tarilib, jamoat transporti operatorlarida xavotir uyg'otdi. Bu oshirishlar Hindistonda yillik saylovlar yakunlanganidan so'ng amalga oshirildi va muxolifat hukumatni saylovchilarni jalb qilish uchun narxlarni kechiktirganlikda aybladi.
Neft vazirligi kotibi Sujata Sharmaning aytishicha, 15 maydagi oshirish yo'qotishlarni to'rtdan bir qismiga qisqartirgan, ammo neft kompaniyalari kuniga 750 crore rupiy (66,85 million yevro) yo'qotishda davom etmoqda. Iqtisodchilar va markaziy bank Yaqin Sharqdagi mojaro tugamaguncha narx oshishlari muqarrarligini ogohlantirgan.

Государственные нефтяные компании Индии во вторник повысили цены на бензин и дизельное топливо примерно на 90 пайс за литр (менее €0,01 или $0,01), что стало вторым повышением за неделю. Это связано с глобальным нефтяным шоком из-за конфликта между США и Ираном.
В Нью-Дели цены на бензин достигли 98,64 рупии (€0,88, $1,03) за литр, а дизель подорожал до 91,58 рупии, сообщает агентство Press Trust of India. Цены на топливо различаются в зависимости от города из-за налогов штата, транспортных расходов и комиссий дилеров.
Мировые цены на сырую нефть выросли почти на 8% на прошлой неделе на фоне сохраняющейся напряженности между США и Ираном. 15 мая индийские нефтяные компании впервые за четыре года повысили цены на бензин и дизель на 3 рупии за литр.
Цены на газ также были повышены дважды за последнюю неделю, что вызвало беспокойство среди операторов общественного транспорта. Повышение произошло вскоре после завершения выборов в законодательные собрания штатов, и оппозиция обвинила правительство в задержке повышения цен для привлечения избирателей.
По словам Суджаты Шармы, совместного секретаря Министерства нефти и природного газа, повышение 15 мая сократило убытки на четверть, но нефтяные компании все еще теряют около 750 крор рупий (€66,85 млн) в день. Экономисты и центральный банк предупреждали, что повышение цен неизбежно, пока продолжается конфликт на Ближнем Востоке.