Shimoliy Koreyaning Naegohyang ayollar futbol klubi 20-may kuni Janubiy Koreyaning Suvon shahrida mahalliy ayollar jamoasiga qarshi o‘ynash uchun kelgan. Bu Pyongyanning sportchilarini Janubga yuborishiga ruxsat berganiga 7 yildan oshgan vaqt ichida birinchi marta ro‘y berdi.
Tahlilchilar bu voqeani ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yumshatish uchun Pyongyanning “sport diplomatiyasi” harakati sifatida baholamoqda. Biroq, ba’zi ekspertlar bu qadamni haddan tashqari talqin qilishdan ogohlantiradi.
Vashingtonning Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi (CSIS) Koreya bo‘limi rahbari Viktor Cha Shimoliy Koreyaning sport diplomatiyasi ikki Koreya o‘rtasidagi munosabatlarda muhim vosita bo‘lganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu futbol o‘yini madaniy almashinuvlarni siyosatdan ajratish imkoniyatini ko‘rsatishi mumkin.
Biroq, Seuldagi Sogang universiteti professori Xyobin Li bu o‘yinning ikki Koreya munosabatlarida darhol “yutuq” bo‘lish ehtimoli cheklanganligini aytdi. U Shimoliy Koreyaning 2018-yilgi Qishki Olimpiya o‘yinlaridagi ishtiroki cheklangan va qisqa muddatli muvaffaqiyat bo‘lganini eslatdi.
Seuldagi Ivha ayollar universiteti professori Leyf-Erik Isli bu tadbirni “muvaffaqiyatli sport diplomatiyasi” deb atash erta ekanligini, ammo Shimoliy Koreyaning ishtiroki Pyongyanning Seulga nisbatan dushmanlik kayfiyatini yumshatishdan dalolat berishi mumkinligini aytdi.
Hankuk universiteti professori Ervin Tan esa bu voqeani shubha bilan kutib oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘tmishda ikki Koreya o‘rtasidagi sport va madaniy tadbirlar tez-tez o‘tkazilgan, ammo ular hech qanday diplomatik yutuqqa olib kelmagan.
Shimoliy Koreya jamoasi 27 kishidan iborat bo‘lib, Pekinda mashg‘ulot o‘tkazgan va yakshanba kuni Incheon aeroportiga yetib kelgan. O‘yin Osiyo Futbol Konfederatsiyasining Ayollar Chempionlar Ligasi yarim finali doirasida bo‘lib o‘tadi.
Janubiy Koreya matbuoti Birlashish vaziri Chung Dong-yongning o‘yinda qatnashishni ko‘rib chiqayotganini xabar qildi. Ommaviy sotuvga chiqarilgan 7087 chipta bir kun ichida sotilib bo‘ldi.

Женский футбольный клуб «Нэгопхян» из Северной Кореи прибыл в Южную Корею для участия в полуфинале Женской Лиги чемпионов АФК. Матч состоится 20 мая в Сувоне. Это первый случай за более чем семь лет, когда Пхеньян разрешил своим спортсменам поехать на Юг.
Аналитики разделились во мнениях: одни считают это шагом к разрядке напряженности, другие — пропагандистским ходом. Виктор Ча, глава корейского направления Центра стратегических и международных исследований (CSIS) в Вашингтоне, назвал спортивную дипломатию важным инструментом межкорейских отношений.
Однако профессор университета Соган в Сеуле Хёбин Ли предупредила, что не стоит переоценивать значение этого матча. По её словам, участие Северной Кореи в зимних Олимпийских играх 2018 года было ограниченным и краткосрочным успехом.
Лейф-Эрик Исли, профессор международных отношений женского университета Ихва в Сеуле, отметил, что называть событие «успешной спортивной дипломатией» преждевременно, но оно может свидетельствовать о смягчении позиции Пхеньяна по отношению к Сеулу.
Эрвин Тан, профессор международной политики университета Ханкук, выразил скептицизм, напомнив, что предыдущие спортивные и культурные обмены не приводили к дипломатическим прорывам.
Северокорейская делегация из 27 человек прибыла в аэропорт Инчхон в воскресенье после тренировок в Пекине. Южнокорейские СМИ сообщили, что министр объединения Чон Дон Ён рассматривает возможность присутствия на матче. Все 7087 билетов, поступивших в открытую продажу, были распроданы за один день.
Последний раз северокорейские спортсмены были на Юге в декабре 2018 года, когда пять игроков в настольный теннис соревновались в Инчхоне. До этого, в феврале 2018 года, десять спортсменов из КНДР участвовали в зимних Олимпийских играх в Пхёнчхане.