Isroil va Argentina noyabr oyidan boshlab haftasiga ikki marta Tel-Aviv va Buenos-Ayres o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni boshladi. Bu qadam ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan bo‘lib, ayniqsa Argentina prezidenti Xavyer Milei va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning o‘ng qanot siyosati fonida amalga oshirilmoqda.
Isroil milliy aviakompaniyasi El Al 7-may kuni ushbu yo‘nalish bo‘yicha chiptalarni sotishni boshladi. 12 000 kilometrlik masofa – bu aviakompaniya tarixidagi eng uzun yo‘nalishdir. 16,5 soatlik parvoz, mutaxassislarning fikricha, tijorat maqsadlaridan ko‘ra ko‘proq siyosiy ambitsiyalar bilan bog‘liq.
Isroil rejimi Lotin Amerikasida o‘z ta’sirini kengaytirishga intilmoqda. Xalqaro maydonda, ayniqsa G‘azodagi genotsid urushidan keyin, izolyatsiyaga uchragan Isroil o‘zining harbiy va kuzatuv texnologiyalaridan foydalanib, yangi ittifoqchilar orttirishga urinmoqda. Tahlilchi Ihab Jabarinning ta’kidlashicha, “Isroilning axloqiy obrazi butunlay yo‘qoldi. Endi mantiq: ‘bizni yoqtirmasligingiz mumkin, lekin sizga kerakmiz’.”
Reys, shuningdek, Isroil harbiylari va amaldorlari uchun Yevropadagi hibsga olish xavfidan qochish imkonini beradi. Xalqaro Jinoyat Sudi (ICC) Isroil bosh vaziri va mudofaa vaziriga nisbatan hibsga olish orderi so‘ragan. Shu sababli, Lotin Amerikasi Isroil uchun “siyosiy jihatdan moslashuvchan makon” sifatida qaralmoqda.
Loyiha ikki davlatda ham tanqid qilinmoqda. Isroilda transport vazirligi Boeing 787 Dreamliner samolyotlarini foydali AQSH yo‘nalishlaridan olib qo‘yish chiptalar narxini oshirishi haqida ogohlantirgan. Argentinada esa so‘l deputat Myriam Bregman Milei hukumatini mamlakatni “imperialistik urush”ga tortishda ayblagan.
Shuningdek, argentinalik faollar isroillik sayyohlar, ayniqsa yaqinda xizmatni tugatgan askarlar, Patagoniyadagi yong‘inlarga sabab bo‘layotganini ta’kidlamoqda. 2026-yil yanvarida 77 ming gektar maydonni yoqib yuborgan yong‘inda isroillik sayyoh hibsga olingan edi.

Израиль и Аргентина с ноября запускают прямые рейсы два раза в неделю между Тель-Авивом и Буэнос-Айресом. Этот шаг направлен на укрепление связей между двумя странами на фоне правых президентов Хавьера Милея и премьер-министра Биньямина Нетаньяху.
Национальный перевозчик Израиля El Al 7 мая открыл продажи билетов на этот маршрут протяженностью 12 000 км – самый длинный в истории авиакомпании. 16,5-часовой перелет, по мнению экспертов, продиктован скорее политическими амбициями, чем коммерческой выгодой.
Израильский режим стремится расширить свое влияние в Латинской Америке. На фоне международной изоляции, усугубленной геноцидной войной в Газе, Израиль использует свои передовые военные и разведывательные технологии для привлечения союзников. Аналитик Ихаб Джабарин отмечает: «Моральный образ Израиля полностью разрушен. Теперь логика такова: вы можете нас не любить, но мы вам нужны».
Прямой рейс также позволяет израильским военным и чиновникам избежать риска ареста в Европе. Международный уголовный суд (МУС) запросил ордер на арест премьер-министра и министра обороны Израиля. В связи с этим Латинская Америка рассматривается как «политически более гибкое пространство».
Проект подвергается критике в обеих странах. В Израиле министерство транспорта предупредило, что перенаправление Boeing 787 Dreamliner с прибыльных маршрутов в США может привести к росту цен на билеты. В Аргентине левый депутат Мириам Брегман обвинила правительство Милея во втягивании страны в «империалистическую войну» без одобрения конгресса.
Кроме того, аргентинские активисты обвиняют израильских туристов, особенно недавно демобилизованных солдат, в пожарах в Патагонии. В январе 2026 года крупный пожар уничтожил 77 тыс. гектаров, и по подозрению в его возникновении был арестован израильский турист.