AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan G‘azo sektorini boshqarish va qayta tiklash uchun tuzilgan kengash mablag‘ yetishmasligi haqida ogohlantirdi. “Tinchlik kengashi” deb atalgan tashkilot va’da qilingan 17 milliard dollarning atigi kichik bir qismi olinganini ma’lum qildi.
15-may kuni BMT Xavfsizlik Kengashiga taqdim etilgan hisobotda aytilishicha, “va’da qilingan, ammo berilmagan mablag‘lar qog‘ozda mavjud bo‘lgan tizim bilan yerdagi amaliy natijalar o‘rtasidagi farqni ko‘rsatadi”. Bu esa kengashning samaradorligiga shubha uyg‘otmoqda.
Tanqidchilarning fikricha, bu kengash Isroil ishtirok etishni istamagan an’anaviy xalqaro tashkilotlar va yordam guruhlarini chetlab o‘tish vositasi sifatida yaratilgan. G‘azodagi vayronagarchilikni tiklash uchun 70 milliard dollar kerak bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Hisobotda G‘azo binolari va infratuzilmasining 85 foizi vayron qilingani, 70 million tonna moloz tozalanishi kerakligi qayd etilgan. Kengash mablag‘ yetishmovchiligini “shoshilinch” tarzda bartaraf etish zarurligini ta’kidlagan.
Kengashga AQSh, Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Marokash, O‘zbekiston va Quvayt kabi davlatlar mablag‘ va’da qilgan. Biroq ko‘plab davlatlar kengashda ishtirok etishdan bosh tortgan.
Isroil oktabrdagi sulhdan beri G‘azoga gumanitar yordam kirishini cheklashda davom etmoqda va 800 dan ortiq falastinlikni o‘ldirgan. Kengash sulhdagi kamchiliklar uchun Hamasni ayblagan, Hamas esa hisobotdagi “yolg‘on”larni qoralagan.

Созданный президентом США Дональдом Трампом совет по управлению и восстановлению сектора Газа предупредил о нехватке средств, необходимых для продолжения работ. Так называемый «Совет мира» сообщил о значительном разрыве между выделенными средствами и обещанными 17 миллиардами долларов.
В докладе Совета Безопасности ООН от 15 мая отмечается, что «обещанные, но не выплаченные средства представляют собой разницу между системой, существующей на бумаге, и той, которая приносит реальные результаты на местах». Это подчеркивает сомнения в эффективности совета.
Критики рассматривают совет как способ обойти традиционные международные организации и группы помощи, которые Израиль не хочет видеть вовлеченными в формирование будущего разрушенной палестинской территории. Стоимость восстановления Газы оценивается в 70 миллиардов долларов.
В докладе указано, что 85% зданий и инфраструктуры Газы разрушены, необходимо расчистить 70 миллионов тонн обломков. Совет подчеркнул, что разрыв в финансировании должен быть устранен «срочно».
Среди стран, пообещавших средства совету, — США, Саудовская Аравия, ОАЭ, Катар, Марокко, Узбекистан и Кувейт. Однако многие государства отказались от участия в этом органе.
Израиль продолжает ограничивать гуманитарный доступ в Газу и проводить удары, в результате которых с октября погибло более 800 палестинцев. Совет возложил вину за срыв перемирия на ХАМАС, который отверг обвинения как «ложь».