Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy qismidagi Ebola bilan kasallangan hududlarda vahima hukm surmoqda. Rasmiylarning ma’lum qilishicha, o‘limlar soni ortib bormoqda va ular ilgari aniqlanmagan tarzda tarqalgan bo‘lishi mumkin bo‘lgan epidemiyani ushlashda qiynalmoqda.
“Ebola bizni qiynab qo‘ydi”, deydi oltin qazib olish shaharchasi Rvamprada yashovchi yigirma yoshli taksi haydovchisi. “Men qo‘rqaman, chunki odamlar juda tez o‘lmoqda... Biz haqiqatan ham qo‘rqamiz.”
Epidemiyaning markazi bo‘lgan Ituri provinsiyasiga tashrif buyurgan sog‘liqni saqlash vaziri doktor Samuel Rojer Kamba, sog‘liqni saqlash guruhlari virusni ushlashda orqada qolayotganini tan oldi. Virus 24 aprelda birinchi marta aniqlanganidan oldin ham aylanib yurgan bo‘lishi mumkin.
Taxmin qilinayotgan nolinchi bemor – provinsiya poytaxti Buniyada vafot etgan, ammo Mongvaluda dafn etilgan hamshira. Shubhali holatlar va o‘limlarning aksariyati aynan shu yerda va qo‘shni Rvamprada qayd etilgan.
Seshanba kungi ma’lumotlarga ko‘ra, 514 shubhali holat qayd etilgan, 136 kishi virusdan vafot etgan. Qo‘shni Ugandada ham bir kishi vafot etgan. Holatlar, shuningdek, Butembo shahri va isyonchilar nazoratidagi Goma shahrida, shuningdek, Janubiy Kivu provinsiyasida aniqlangan.
Sog‘liqni saqlash xodimlarining aytishicha, bir qancha o‘limlar jamiyatda sodir bo‘lgan, ammo rasmiylarga xabar berilmagan. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, rasmiy jamoatchilik xabarlari faqat 8 maydan boshlab ro‘yxatga olingan.
Epidemiyaga Bundibugyo shtammi sabab bo‘lgan. Bu shtamm ilgari faqat ikki marta – 2007 va 2012 yillarda epidemiyaga sabab bo‘lgan va yuqtirganlarning taxminan 30 foizini o‘ldirgan. Doktor Kambaning tushuntirishicha, Bundibugyo kamroq aniq belgilar ko‘rsatishi mumkin, bu esa tashxisni kechiktiradi.
“Xalqaro Save the Children” tashkiloti Bundibugyo shtammi Iturida ilgari kuzatilmaganini ma’lum qildi. Cheklangan testlar Zaire shtammiga tekshirilgan va ijobiy natija bermagan. “Bundibugyo shtammi aniqlangan vaqtga kelib, u allaqachon ancha tarqalib ulgurgan edi”, deydi tashkilot vakili.
Rasmiylar virusning yirik shahar markazlariga tarqalishi jiddiy muammolar tug‘dirishidan ogohlantirmoqda. Buniyada, Butemboda va Gomada to‘liq ishlaydigan Ebola davolash markazlari mavjud emas. Goma aholisi asosiy profilaktika choralariga e’tibor bermayotganini aytmoqda.
Sharqiy Kongo mojarolardan qattiq zarar ko‘rgan, bu esa virusga qarshi kurashda qo‘shimcha qiyinchiliklar tug‘diradi. AQSh Kongo va Uganda uchun 13 million dollar favqulodda yordam ajratgan. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti epidemiyani xalqaro ahamiyatga ega favqulodda holat deb e’lon qildi.

В охваченных лихорадкой Эбола районах восточной части Демократической Республики Конго царит страх, поскольку предполагаемое число смертей продолжает расти. Чиновники признают, что с трудом успевают за вспышкой, которая, возможно, ранее распространялась незамеченной.
«Эбола нас замучила», — говорит таксист лет двадцати с небольшим в золотодобывающем городке Рвампара. «Я боюсь, потому что люди умирают очень быстро... Мы действительно напуганы».
После посещения провинции Итури, эпицентра вспышки, министр здравоохранения доктор Самуэль Роджер Камба признал, что медицинские группы играют в догонялки с вирусом, который мог циркулировать еще до первого обнаружения 24 апреля.
Предполагаемый нулевой пациент — медсестра, умершая в столице провинции Бунии, но похороненная в Монгвалу, также золотодобывающем городке. Большинство подозрительных случаев и смертей зарегистрировано там и в соседнем Рвампара.
По состоянию на вторник зарегистрировано 514 подозрительных случаев, 136 человек предположительно умерли от вируса. Один человек также умер в соседней Уганде. Случаи выявлены в городах Бутембо и Гома, а также в провинции Южное Киву.
Медицинские чиновники сообщают, что несколько смертей произошли в общине без уведомления властей. По данным министерства, официальные оповещения от общин начали регистрироваться только с 8 мая.
Вспышка вызвана штаммом Бундибугё. Этот штамм ранее вызывал только две вспышки — в 2007 и 2012 годах, убив около 30% инфицированных. Доктор Камба объяснил, что Бундибугё может проявлять менее явные признаки, что задерживает диагностику.
Международная благотворительная организация Save the Children заявила, что штамм Бундибугё ранее не встречался в Итури. Ограниченное тестирование проверяло на штамм Заир и не давало положительных результатов. «К тому времени, как был обнаружен штамм Бундибугё, он уже распространился довольно далеко», — сказал представитель организации.
Власти предупреждают, что распространение вируса в крупные городские центры создает серьезные проблемы. В Бунии, Бутембо и Гоме нет полностью функционирующих центров лечения Эболы. Жители Гомы говорят, что основные меры общественного здравоохранения, такие как избегание рукопожатий и регулярное мытье рук, широко игнорируются.
Восточная часть ДР Конго сильно пострадала от конфликтов, что создает дополнительные трудности в борьбе с вирусом. США выделили 13 миллионов долларов экстренной помощи. Всемирная организация здравоохранения объявила вспышку чрезвычайной ситуацией международного значения.