Ispaniyaning mashhur Mango kiyim-kechak brendi asoschisi Isak Andikning o‘g‘li Jonatan Andik otasining o‘limi bilan bog‘liq tergov doirasida hibsga olindi. 71 yoshli Isak Andik 2024-yil dekabr oyida Barselona yaqinidagi tog‘larda o‘g‘li bilan sayohat qilayotganda jarlikka qulab halok bo‘lgan edi.
Kataloniya politsiyasi (Mossos d'Esquadra) vakillari Jonatan Andikning hibsga olinganini tasdiqladi. U Mango kompaniyasida direktorlar kengashi raisi o‘rinbosari lavozimida ishlaydi. Barselona Oliy sudi vakilining ma’lumotiga ko‘ra, ish qotillik sifatida tergov qilinmoqda.
Dastlab politsiya voqeani baxtsiz hodisa deb hisoblab, 2025-yil boshida ishni yopgan edi. Biroq mart oyida tergov qayta ochildi. Associated Press ma’lumotlariga ko‘ra, Jonatan Andik voqeaning yagona guvohi hisoblanadi.
Andik oilasi vakili Reuters agentligiga Jonatanning aybsizligiga ishonishlarini va u tergov bilan to‘liq hamkorlik qilayotganini bildirdi. CNN bu ma’lumotni mustaqil tasdiqlay olmadi.
Seshanba kuni Jonatan Andik Barselona yaqinidagi Martorel shahrida sudga chiqdi. Sudya 1 million yevro (taxminan 1,16 million dollar) miqdorida garov puli belgiladi, bu pul allaqachon to‘langan. Shuningdek, sud uning pasportini olib qo‘yishga va har hafta sudda ro‘yxatdan o‘tishga majbur qildi.
Turkiyada tug‘ilgan Isak Andik 1984-yilda Mango brendiga asos solgan va uni Ispaniyaning eng yirik moda korporatsiyalaridan biriga aylantirgan. O‘tgan yili Mango daromadi 3,8 milliard yevroni (4,4 milliard dollar) tashkil etib, ikki xonali o‘sishni ko‘rsatdi. Forbes ma’lumotlariga ko‘ra, Isak Andikning boyligi vafot vaqtida taxminan 4,5 milliard dollarni tashkil etgan.
CNN ma’lumotlariga ko‘ra, Andik oilasi Mango biznesining 95 foizini nazorat qiladi: Jonatan Andik va uning ikki singlisi kompaniyaning asosiy ulushiga ega, qolgan 5 foiz esa 2025-yilda Isak Andik vafotidan keyin rais bo‘lgan bosh direktor Toni Ruizga tegishli.

Джонатан Андик, сын покойного основателя популярного испанского бренда одежды Mango, был задержан во вторник в рамках расследования обстоятельств смерти его отца, Исака Андика. 71-летний Исак Андик погиб в декабре 2024 года, упав в ущелье во время пешего похода вместе с сыном недалеко от Барселоны.
Представители каталонской полиции Mossos d'Esquadra подтвердили факт задержания Джонатана Андика, который занимает должность заместителя председателя совета директоров Mango. Представитель Высшего суда Барселоны сообщил, что дело расследуется как убийство.
Изначально полиция рассматривала произошедшее как несчастный случай и закрыла дело в начале 2025 года, однако в марте расследование возобновили. По данным Associated Press, Джонатан Андик считается единственным свидетелем происшествия.
Представитель семьи Андик заявил Reuters, что семья уверена в невиновности Джонатана и заявляет о его полном сотрудничестве со следствием. CNN не смог независимо подтвердить это заявление.
Во вторник Джонатан Андик предстал перед судом в городе Марторель под Барселоной. Судья назначил залог в размере 1 миллиона евро (около 1,16 млн долларов США), который, по данным суда, уже был внесён. Также суд постановил изъять у него паспорт и обязал его еженедельно отмечаться в суде.
Исак Андик, уроженец Турции, основал Mango в 1984 году и превратил компанию в одну из крупнейших модных корпораций Испании, наряду с группой Inditex, владеющей брендом Zara. Выручка Mango в прошлом году составила 3,8 млрд евро (4,4 млрд долларов), показав двузначный рост. Состояние Исака Андика на момент смерти, по оценке Forbes, составляло около 4,5 млрд долларов.
По данным CNN, семья Андик контролирует 95% бизнеса Mango: Джонатан Андик и его две сестры владеют основной долей компании, а оставшиеся 5% принадлежат генеральному директору Тони Руису, который стал председателем в 2025 году после смерти Исака Андика.