AQSh Vakillar palatasi a’zosi Tomas Massi 20-may kuni Kentukki shtatida bo‘lib o‘tgan Respublikachilar partiyasi praymerizida mag‘lubiyatga uchradi. Bu saylov kampaniyasi zamonaviy AQSh tarixidagi eng qimmat va siyosiy jihatdan ziddiyatli kongress kampaniyalaridan biri bo‘ldi. Isroil lobbisi va uning ittifoqchilari uchun bu natija hal qiluvchi g‘alaba sifatida baholanmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining siyosiy og‘irligini Massiga qarshi ishlatib, uning raqibi Ed Gallreynni qo‘llab-quvvatladi va mahalliy poygani milliy qarama-qarshilikka aylantirdi. Shu bilan birga, Isroilparast tashkilotlar va milliarder donorlar, jumladan Miriam Adelson, Kentukkiga ulkan mablag‘larni yo‘naltirib, Isroilga harbiy yordamni shubha ostiga olgan va Vashingtonda Isroil lobbisining kuchayib borayotgan ta’siriga qarshi chiqqan kongressmenni mag‘lub etishga harakat qildi.
Biroq bayram ortida chuqurroq va tashvishli haqiqat yotadi. Kentukki poygasi amerikaliklar orasida xorijiy davlat bilan bog‘liq tashkilotlar va donorlarning siyosiy ta’siri ko‘lamidan norozilik kuchayib borayotganini ko‘rsatdi. Ko‘plab saylovchilar uchun bu bellashuv Kentukki, konservativ qadriyatlar yoki AQSh milliy manfaatlaridan ko‘ra, Isroilning siyosiy afzalliklariga mafkuraviy muvofiqlikni majburlash va Respublikachilar partiyasida norozilikni jazolash haqida edi.
Massi siyosiy jihatdan xavfli bo‘ldi, chunki u libertarian konservativ sifatida xorijiy aralashuvga va xorijiy yordamga, jumladan Isroilga yordamga qarshi chiqdi. Hatto bu cheklangan norozilik kuchli Isroilparast manfaatlar uchun chidab bo‘lmas bo‘lib chiqdi. Kentukkiga o‘n millionlab dollar quyildi, Massini nafaqat mag‘lub etish, balki unga ibratli saboq berish uchun kampaniya olib borildi.
Saylovdan oldingi so‘rovlar keskin avlodlar bo‘linishini ko‘rsatdi: Massi asosan 40 yoshgacha bo‘lgan respublikachi saylovchilar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi va 60 yoshdan oshganlar orasida ancha ortda qoldi. Bu naqsh konservativ munosabatlarni Isroil, tashqi siyosat va lobbining AQSh siyosatidagi ta’siriga nisbatan o‘zgartiruvchi avlodlar farqini ta’kidlaydi.
Kampaniyaning shiddati kutilmagan ta’sirlarni keltirib chiqardi. Ko‘plab saylovchilar Isroil manfaatlari bilan bog‘liq ulkan mablag‘lar nima uchun mahalliy AQSh saylovida hukmronlik qilayotganini so‘ray boshladilar. AIPAC va unga aloqador tarmoqlarni Xorijiy agentlarni ro‘yxatga olish to‘g‘risidagi qonun (FARA) bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tkazish chaqiriqlari kuchaydi.
Massi o‘z o‘rnini yo‘qotdi. Tramp va Isroilparast tashkilotlar katta g‘alabaga erishdilar. Biroq poyga ortida qiyin meros qoldi: amerikaliklar orasida saylovlar milliarder donorlar va xorijiy davlat bilan bog‘liq mafkuraviy bosimlar tomonidan shakllantirilayotganiga nisbatan norozilik kuchaymoqda. Bu kayfiyat kampaniya tugashi bilan yo‘qolmaydi.

Член Палаты представителей США Томас Масси проиграл республиканские праймериз во вторник после одной из самых дорогих и политически заряженных избирательных кампаний в современной истории США. Для израильского лобби и его союзников этот результат стал решающей победой. Президент США Дональд Трамп использовал свой политический вес против Масси, поддержав своего избранного challenger Эда Галлрейна и превратив местную гонку в национальное противостояние.
Одновременно произраильские организации и миллиардеры-доноры, включая Мириам Адельсон, влили огромные суммы в Кентукки, чтобы победить конгрессмена, чьим преступлением было сомнение в военной помощи Израилю и вызов растущему влиянию произраильского лобби в Вашингтоне. Однако за празднованием скрывается более глубокая и тревожная реальность.
Гонка в Кентукки обнажила растущую обратную реакцию среди американцев, все более обеспокоенных масштабом политического влияния, осуществляемого организациями и донорами, связанными с иностранным государством. Для многих избирателей этот конкурс казался меньше о Кентукки, консервативных ценностях или даже национальных интересах США, чем о навязывании идеологической конформности политическим предпочтениям Израиля и наказании инакомыслия внутри Республиканской партии.
Масси стал политически опасным именно потому, что он libertarian консерватор, выступающий против иностранного вмешательства в принципе и отвергающий иностранную помощь, включая помощь Израилю. Даже это ограниченное инакомыслие оказалось невыносимым для мощных произраильских интересов. Десятки миллионов долларов были влиты в Кентукки в кампании, направленной не только на поражение Масси, но и на то, чтобы сделать из него пример.
Предвыборные опросы показали резкий поколенческий раскол: Масси получил основную поддержку от республиканских избирателей младше 40 лет и сильно отставал среди тех, кто старше 60. Эта закономерность подчеркивает поколенческий разрыв, меняющий консервативное отношение к Израилю, внешней политике и влиянию лобби в политике США.
Интенсивность кампании вызвала непреднамеренные эффекты. Многие избиратели начали задаваться вопросом, почему такие огромные суммы, связанные с израильскими интересами, доминируют на местных выборах в США. Усилились призывы зарегистрировать AIPAC и связанные с ним сети в соответствии с Законом о регистрации иностранных агентов (FARA).
Масси потерял свое место. Трамп и произраильские организации одержали крупную победу. Однако гонка оставила после себя более сложное наследие: растущее общественное недовольство среди американцев, которые считают, что выборы формируются миллиардерами-донорами и идеологическим давлением, связанным с иностранным государством. Это настроение не исчезнет с окончанием кампании.