Chernogoriya 21 may kuni Serbiya bilan davlat ittifoqidan chiqishga olib kelgan tarixiy referendumning 20 yilligini nishonlaydi. Mamlakat G‘arbiy Bolqonda Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lish bo‘yicha yetakchi nomzod sifatida tanilgan, ammo korrupsiya, bo‘linishlar va Serbiyaning siyosiy ta’siri bilan kurashishda davom etmoqda.
So‘nggi yillarda Podgoritsa to‘xtab qolgan Yevropa Ittifoqi bilan a’zolik muzokaralarini qayta boshlash, islohotlarni tezlashtirish va Bryusselning yangi a’zolarni qabul qilishga qiziqishi ortgan bir paytda mintaqada yetakchi o‘rinni egallashga muvaffaq bo‘ldi. Biroq, mahalliy ekspert Daliborka Ulyarevichning so‘zlariga ko‘ra, “Yomon o‘quvchilar sinfida eng yaxshi o‘quvchi bo‘lish oson”.
Chernogoriya 2006 yilda Serbiyadan mustaqillik e’lon qildi, referendumda 55,5% ovoz bilan ittifoqdan chiqish qo‘llab-quvvatlandi. Keyingi 14 yil davomida mamlakatni Milo Dzhukanovich boshchiligidagi Demokratik Sotsialistlar Partiyasi (DPS) boshqardi. DPS hukumati korrupsiya va uyushgan jinoyatchilik bilan aloqadorlikda ayblanib, tanqid qilindi.
2020 yilda DPS hokimiyatni yo‘qotdi va bu mustaqillikdan keyingi birinchi demokratik hokimiyat almashinuvi bo‘ldi. Ekspert Aleksandar Popovning fikricha, Chernogoriya mintaqadagi kam sonli davlatlardan biri bo‘lib, uzoq vaqt hokimiyatda bo‘lgan rahbarni katta tartibsizliklarsiz almashtirishga qodir edi.
Mamlakat siyosiy sahnasi hali ham mustaqillik tarafdorlari va serbparast kuchlar o‘rtasidagi bo‘linish bilan ajralib turadi. 2023 yilgi aholini ro‘yxatga olish ma’lumotlariga ko‘ra, fuqarolarning 41% o‘zini chernogoriyalik, 33% esa serb deb hisoblaydi. Serbparast partiyalar Belgradning Chernogoriya ichki ishlariga ta’sirining asosiy kanali sifatida ko‘riladi.
Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchichning mustaqillik bayramiga taklifnoma haqidagi munosabati keskin edi. U bayramda qatnashish “o‘ziga va xalqiga tupurish” bilan barobar ekanligini aytdi. Ekspertlarning fikricha, Belgrad Chernogoriyaning mustaqilligini hech qachon to‘liq qabul qilmagan va uning Yevropa Ittifoqiga kirishini sekinlashtirishga harakat qiladi.
Korrupsiya muammosi haligacha dolzarb. Ulyarevichning ta’kidlashicha, “Korrupsiya hali ham hamma joyda. Ba’zilar hatto hozir u avvalgidan qimmatroq, chunki hokimiyatda ko‘proq subyektlar o‘z partiya va shaxsiy manfaatlarini qondirishga harakat qilmoqda”. U Chernogoriya Yevropa Ittifoqiga integratsiyani chuqur institutsional va ijtimoiy o‘zgarishlar uchun imkoniyat sifatida ishlatishi kerak, deb hisoblaydi.

Черногория 21 мая отмечает 20-летие исторического референдума, который привел к выходу из государственного союза с Сербией. Страна считается лидером Западных Балкан по вступлению в ЕС, но остается отмеченной коррупцией, неразрешенными разделениями и политическим влиянием Сербии.
За последние годы Подгорица смогла возобновить застопорившиеся переговоры о вступлении в ЕС, ускорить реформы и занять позицию передового кандидата в регионе в то время, когда Брюссель возобновил интерес к принятию новых членов. Однако, по словам местного эксперта Далиборки Уляревич, «легко быть звездным учеником в классе плохих учеников».
Черногория провозгласила независимость от Сербии в 2006 году после референдума, на котором 55,5% избирателей поддержали выход из союза. Следующие 14 лет страной правила Демократическая партия социалистов (ДПС) во главе с Мило Джукановичем. Правительство ДПС неоднократно обвинялось в коррупции и связях с организованной преступностью.
В 2020 году ДПС потеряла власть после массовых протестов, что стало первой демократической передачей власти с момента независимости. Эксперт Александр Попов считает, что Черногория — одна из немногих стран региона, способных заменить долго правившего лидера без серьезных потрясений.
Политическая сцена страны по-прежнему разделена между сторонниками суверенитета и просербскими силами. Согласно переписи 2023 года, около 41% граждан идентифицируют себя как черногорцы, а 33% — как сербы. Просербские партии считаются основным каналом влияния Белграда на внутренние дела Черногории.
Реакция президента Сербии Александра Вучича на приглашение на празднование независимости была резкой: он заявил, что участие было бы «плевком в лицо себе и своему народу». Эксперты полагают, что Белград так и не принял полностью независимость Черногории и будет продолжать замедлять ее продвижение в ЕС.
Проблема коррупции остается острой. Уляревич отмечает: «Коррупция все еще повсюду. Некоторые даже говорят, что сейчас она дороже, потому что у власти больше игроков, пытающихся удовлетворить свои партийные и частные интересы». Она призывает использовать интеграцию в ЕС для глубоких институциональных и социальных изменений, а не как геополитический короткий путь.