AQSh prezidenti Donald Trump tomonidan yanvar oyida G‘azo sektorini boshqarish va qayta qurish uchun tashkil etilgan "Tinchlik kengashi" jiddiy moliyaviy inqirozga duch keldi. Ushbu tashkilotning 70 milliard dollarlik ulkan qayta qurish rejasi barbod bo‘lish xavfi ostida qolmoqda.
Reuters agentligi xabariga ko‘ra, AQSh boshchiligidagi kengash yaqinda o‘zining moliyaviy majburiyatlari va haqiqiy to‘lovlar o‘rtasidagi jiddiy farqni ma’lum qilib, shoshilinch likvidlik inqirozi haqida ogohlantirgan.
Falastinliklarga xalqaro yordamni kuzatuvchi ekspertlarning ta’kidlashicha, mablag‘ yetishmasligi kutilmagan hodisa emas. Ularning fikricha, arab va yevropa donorlarining ikkilanishi kengashning munozarali tuzilishi, Falastin davlati uchun siyosiy istiqbolning yo‘qligi va Isroilning harbiy kengayishi bilan bog‘liq.
Falastinliklarga xalqaro yordam bo‘yicha ekspert Moath al-Amoudi Al Jazeera’ga bergan intervyusida: "Va’da qilingan 17 milliard dollardan yer yuzasiga yetib kelgan haqiqiy likvidlik nolga teng. Donorlar hech qanday siyosiy tasavvurga ega bo‘lmagan va G‘azoga faqat AQSh xavfsizlik protektorati sifatida qaraydigan kengash bilan hamkorlik qilishdan qo‘rqishadi", dedi.
Kengashning moliyaviy inqirozi uning qat’iy siyosiy va xavfsizlik shartlari bilan chambarchas bog‘liq. AQShning uch bosqichli rejasi qayta qurish mablag‘lari va chegaralarni ochish uchun Hamas va barcha ittifoqchi falastin guruhlarini to‘liq qurolsizlantirishni talab qiladi. Shu bilan birga, Isroil oktyabr oyidagi "sulh" shartlarini buzishda davom etmoqda.
Ekspertlar gumanitar yordamni harbiy qurolsizlantirish bilan bog‘lash va mustaqil Falastin davlati taklif qilmaslik yordamni qurolga aylantirishini ta’kidlamoqda. Al-Amoudi: "Agar AQSh adolatli vositachi bo‘lsa, qurolsizlanish evaziga Falastin davlatini taklif qilgan bo‘lardi. Ammo faqat qurol topshirish evaziga favqulodda yordam taklif qilish muzokara emas, bu kuch bilan bo‘ysundirishdir", dedi.
Vaziyatni yanada murakkablashtiradigan jihat shundaki, “sulh”ga qaramay, Isroil kuchlari har kuni buzilishlarni davom ettirmoqda. Mahalliy tibbiy manbalarga ko‘ra, “tinchlik” kuchga kirganidan beri 828 falastinlik o‘ldirilgan. Al Jazeera sun’iy yo‘ldosh tahlili shuni ko‘rsatdiki, Isroil muntazam ravishda Sariq chiziqni o‘zgartirib, G‘azoning 59 foizini nazorat qilmoqda.

"Совет мира", основанный президентом США Дональдом Трампом в январе для управления и восстановления сектора Газа, столкнулся с острой нехваткой средств, которая ставит под угрозу его амбициозный план восстановления разрушенного анклава стоимостью $70 млрд.
По данным агентства Reuters, возглавляемый США совет недавно сообщил о критическом разрыве между финансовыми обязательствами и фактическими выплатами, предупредив о неотложном кризисе ликвидности.
Однако эксперты, отслеживающие международную помощь палестинцам, заявили, что нехватка финансирования не является ни удивительной, ни чисто административной. По их мнению, нежелание арабских и европейских доноров связано с противоречивой структурой совета, отсутствием жизнеспособной политической перспективы для палестинского государства и продолжающимся военным расширением Израиля.
Моат аль-Амуди, эксперт по международной помощи палестинцам, заявил Al Jazeera, что разрекламированные обещания больше похожи на "ток-шоу", чем на подлинные гуманитарные усилия. "Из обещанных $17 млрд фактическая ликвидность, поступившая на места, равна нулю. Доноры боятся взаимодействовать с советом, который не имеет политического видения и рассматривает Газу лишь как американский протекторат безопасности", — сказал он.
Кризис финансирования совета тесно связан с его жесткими политическими условиями. Трехфазный план США по Газе прямо требует полного разоружения ХАМАС и всех союзных палестинских группировок в качестве предварительного условия для средств на восстановление и открытия пограничных переходов, в то время как Израиль продолжает нарушать условия октябрьского "перемирия".
Эксперты заявили, что увязывание гуманитарного финансирования с военным разоружением без предложения независимого палестинского государства превращает помощь в оружие. "Если бы США были беспристрастным посредником, они бы предложили палестинское государство в обмен на разоружение. Но предложение только чрезвычайной помощи в обмен на сдачу оружия — это не переговоры, это подчинение силой", — отметил аль-Амуди.
Ситуация усугубляется тем, что, несмотря на номинальное "перемирие", израильские силы продолжают ежедневные нарушения. По данным местных медицинских источников, с момента вступления "перемирия" в силу были убиты 828 палестинцев. Анализ спутниковых снимков Al Jazeera показал, что Израиль систематически смещает "Желтую линию", установленную перемирием, расширяя свой контроль до 59% сектора Газа.